Ali veste, da je danes svetovni dan rokopisa?

Na današnji dan (23. januarja) obeležujemo svetovni dan pisanja. “Handwriting Day” oziroma dan rokopisa nas spodbuja k uporabi tradicionalnega pisanja in ohranjanju umetnosti rokopisa. Danes je torej imeniten dan, da se spomnimo časov, ko so peresa in papir bili najpomembnejša orodja za izražanje misli in čustev.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Svetovni dan pisanja oz. “Handwriting day” so razglasili leta 1977, ko je ameriški pisatelj Richard S. Shepherd predlagal, da bi en dan v letu posvetili umetnosti pisanja z roko. Datum 23. januar je bil izbran v čast rojstnega dne legendarnega ameriškega pisatelja Johna Hancocka, ki je znan po svojem podpisu na Deklaraciji neodvisnosti.

Zakaj ohranjati rokopis v dobi digitalne tehnologije?

Dejstvo je, da se je v današnji dobi pametnih naprav in tipkovnic rokopis znašel na robu pozabe, vendar strokovnjaki opozarjajo, da je pisanje z roko spretnost, ki je povezana z živčnim in mišičnim sistemom.  Ob pisanju z roko razvijamo motorične spretnosti, utrne se nam več idej, ohranjamo dolgotrajnejšo pozornost in tako vzdržujemo naše možgane v dobri formi. Poleg tega si informacije, ki jih zapišemo z roko, tudi dlje zapomnimo.

Rokopis kot izražanje individualnosti

Vsak pisec ima svoj slog pisanja, ki odraža njegovo osebnost in čustva. Tako pisanje z roko omogoča osebno izražanje, ki ga tehnologija ne more povsem nadomestiti. Nikakor pa ne gre zanemariti tudi dejstva, da rokopis s seboj nosi tudi čustveno povezavo z zapisanimi besedami. List papirja s pisanimi sporočili lahko kaj kmalu postane dragocen spomin, ki ga ni mogoče enostavno nadomestiti z brezčustvenim tipkanjem na računalniku.

Najlepši rokopisi skozi zgodovino

Mnogi slavni posamezniki so bili znani po svojem lepem rokopisu. Med njimi so bili tudi umetniki, filozofi in politiki, kot na primer Leonardo da Vinci, Jane Austen in Thomas Jefferson.

Tudi v Sloveniji imamo številne rokopise, od Brižinskih spomenikov do Zdravljice in ostalih, ki so pomemben del kulturne dediščine, ki priča o različnih vidikih slovenske zgodovine in jezika. Za enega najlepših srednjeveških rokopisov, ki je nastal na slovenskih tleh, velja kodeks De Civitate Dei (O Božji državi) Avrelija Avguština.

Kaligrafija ali umetnost lepega pisanja

Umetnost lepega pisanja oziroma kaligrafija združuje tehnično spretnost in estetski občutek za pisanje. Kaligrafi skrbno izbirajo pisala, barve in papir, da ustvarijo edinstvene stvaritve, pri čemer uporabljajo različne stile pisave.

Naj nas torej današnji svetovni dan pisanja spomni, da je pisanje z roko več kot le sredstvo komunikacije.  Vzemimo si torej čas in se vrnimo k temeljem ter vsaj nekaj stavkov danes napišimo z roko.

rokopis