Problematika parkiranja je znana vsem urbanim središčem, ki se soočajo s skokovito rastjo števila vozil, in Ankaran ni izjema. Kot pravijo na tamkajšnji občini, zadnji dve leti opozarjajo na potrebo po zagotovitvi prostih intervencijskih poti in večje prometne varnosti v ulicah za vse udeležence v prometu, prvenstveno najšibkejših pešcev in kolesarjev, k čemur so v preteklosti Občino večkrat pozvali predstavniki več uradnih institucij pa tudi sami občani.
Pločniki so po zakonu namenjeni pešcem, parkiranje vozil na njih je nezakonito in ga povsod po Sloveniji in Evropi nadzorujejo in sankcionirajo pristojne neodvisne službe.
Za Ankarančane parkirišča brezplačna
Občina Ankaran je od začetka svojega delovanja (poleg že obstoječih) uredila več kot 120 novih parkirnih mest v centru in zgornjem naselju, ob tem pa tudi veliki parkirišči na Debelem rtiču in Sv. Katarini. Vsa ta parkirišča so za občane brezplačna. Konec oktobra 2023 je Občina Ankaran pristopila k nacionalnemu projektu »Pospravimo ulice«, katerega glavni cilj je z ulic in pločnikov umakniti vozila, smetnjake, neurejeno grmičevje, zarasle žive meje itd. Občina je najprej preučila možnosti in uredila dodatna javna parkirišča povsod tam, kjer je to bilo mogoče, ter jih namenila stanovalcem, da lahko parkirajo čim bliže domu. Parkiranje na vseh javnih parkiriščih je za občane Ankarana brezplačno. V zgornjem delu naselja so za umirjanje hitrosti in povečanje varnosti v ulicah uvedena območja umirjenega prometa, kjer je dovoljena hitrost motornih vozil omejena na 10 km/h.
“Odzivi občanov na spremembe pri parkiranju, s katerimi se je zaključilo parkiranje na pločnikih, so različni,” pravijo na občini.
Redarska služba, ki opravlja redne nadzore nad parkiranjem v kraju, in občinska uprava sta v zadnjem obdobju prejeli veliko pohval, spodbud in čestitk za vzpostavitev prehodnih in varnih ulic. “A je prisotno tudi nezadovoljstvo – predvsem tistih, ki javni pločnik pred stanovanjskim objektom dojemajo kot lastno parkirišče, čeprav zakon parkiranje na pločniku izrecno prepoveduje. Nezadovoljstvo se izkazuje v klicih, dopisih in (neutemeljenih) zahtevah občanov, ki so občasno tudi zelo nespoštljivi do zaposlenih. Četudi redno spremljanje stanja zasedenosti javnih parkirišč izkazuje, da je na javnih parkiriščih tudi v večernih in nočnih urah več deset nezasedenih parkirnih mest, nezadovoljstvo in verbalni napadi nekaterih, ki jim ni po godu, da se v Ankaranu vzpostavlja red in se zahteva spoštovanje zakonov, še kar ne pojenjajo. Nestrpnosti in objestnosti je bilo pred dnevi deležno tudi redarsko vozilo, ki so ga neznanci poškodovali ter s tem namerno povzročili finančno škodo,” so sporočili iz Občine.
Zoper storilce je Občina Ankaran sprožila uradne postopke pregona.
Ob tem je župan Gregor Strmčnik dejal: “Občankam in občanom se iskreno zahvaljujem za konstruktivno in tvorno sodelovanje ter številne dobrodošle predloge za dodatno urejanje parkirne problematike. Prejete čestitke, zahvale in prijazni odzivi potrjujejo, da je bil projekt Pospravimo ulice kakovostno pripravljen in izpeljan, predvsem pa, da je bil pri prebivalcih dolgo pričakovan. Ob tem pa nekatere posamezne, a ‘glasne’ nezadovoljneže pozivam, da takoj prenehajo z nespoštljivim in žaljivim odnosom do zaposlenih v občinski upravi in medobčinski redarski službi ter da se v prihodnje ogradijo tako od verbalnih napadov na uslužbence, ki vestno in pošteno opravljajo svoje delo v smeri vzpostavitve zakonitega stanja, kot tudi od vsakršnega vandalizma nad javnim premoženjem. Takšna nasilna dejanja v Ankaran ne sodijo in ne bodo rešila ničesar, kvečjemu so nam vsem v veliko sramoto. Z nacionalnim projektom Pospravimo ulice bo Občina Ankaran dosledno nadaljevala, z dejstvom, da je v Ankaranu po štirih desetletjih kaosa na področju parkiranja potrebno začeti spoštovati vso prometno zakonodajo Republike Slovenije, pa se bo pač potrebno sprijazniti.”