Avstrija zapira mejne prehode: Okužba se širi

Slinavka in parkljevka, ki je zelo nalezljiva in nevarna za živali, se še naprej širi. Po prvih primerih na Madžarskem v začetku marca je pred kratkim prišlo do izbruha na Slovaškem, blizu meje z Avstrijo. Prizadeta je bila farma z več kot 3000 živalmi. Avstrija se je zato odločila za zaprtje mejnih prehodov.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Da bi preprečili širjenje bolezni v Avstrijo, v sodelovanju z ministrstvom za notranje zadeve in ministrstvom za zdravje pripravljajo nove ukrepe. Naslednji korak bo zaprtje mejnih prehodov med Avstrijo ter Slovaško in Madžarsko.

“Povsod, kjer nadzor ni mogoč,” so za Heute potrdili v uradu državne sekretarke Ulrike Königsberger-Ludwig (SPÖ).

To zadeva predvsem manjše mejne prehode, poroča Heute. Trenutno ni dokazov o vnosu v Avstrijo. Ukrepi so namenjeni zaščiti domačih farm in živali.

»Za okužbo je dovolj le nekaj virusnih delcev, veter pa jih lahko ponese tudi do 40 kilometrov,« opozarja virologinja.

Pojav virusa v Avstriji bi povzročil nujno izločitev okuženih čred in ogrozil status države proste slinavke in parkljevke, kar bi resno zmanjšalo izvoz. Avstrija je preventivno prepovedala uvoz živali in izdelkov iz Slovaške in Madžarske, na njenem ozemlju pa trenutno ni potrjenih primerov. Bolezen prizadene vse kopitarje, vključno z domačimi in divjimi vrstami, z inkubacijsko dobo od 2 do 14 dni.

avstrija

Zadnji izbruh slinavke in parkljevke se je v Avstriji zgodil pred več kot 40 leti, julija 1981. Od začetka leta se primeri nenehno pojavljajo po vsej Evropi. Nemčija je prvič poročala o izbruhu pri bivolih 10. januarja 2025. Madžarska in Slovaška sta bili prizadeti od 7. marca.

“Soočeni smo z najnevarnejšim znanim živalskim virusom zaradi njegove izjemne kužnosti,” je povedal virolog Norbert Nowotny z dunajske veterinarske univerze.

Za slinavko in parkljevko oboleva predvsem govedo, redkeje pa ovce, koze in prašiči. Stroka poudarja, da se širi neverjetno hitro, hitreje kot prašičja kuga in da je še bolj nevarna od nje.

Slinavka in parkljevka sta kategorizirani kot bolezen kategorije A, katere obvladovanje zahteva stroge in celovite nadzorne ukrepe po evropskih predpisih (Uredba (EU) 2016/429, Uredba (EU) 2020/687 itd.). Ukrepi zatiranja obsegajo usmrtitev in neškodljivo odstranitev vseh dovzetnih živali v okuženih prostorih, vzpostavitev okuženega (vsaj 3 km) in ogroženega (vsaj 10 km) območja, prepoved premikanja živih dovzetnih živali in proizvodov živalskega izvora ter druge preventivne in biološke ukrepe.