Slovenci smo narod, ki ima rad vino, še posebej belo. Vsaj tako bi lahko sklepali na podlagi zadnjih podatkov Statističnega urada Republike Slovenije. V preteklem letu smo sicer imeli na voljo 35 litrov vina na prebivalca, pri čemer je bilo kar 71 % belega. A medtem ko se je skupna količina vina za prehrano povečala, je slovenska proizvodnja nekoliko upadla.
Manjša proizvodnja, večja poraba
V tržnem letu 2023/2024 smo v Sloveniji pridelali nekaj manj kot 550.000 hektolitrov vina, kar je 4 % manj kot leto prej. Večino te proizvodnje so predstavljala vina z zaščiteno označbo porekla, katerih je bilo skupno 344.000 hektolitrov. Med temi je bilo belih vin 231.000 hektolitrov, kar pomeni, da bela vina še vedno močno prevladujejo.
Kljub manjši proizvodnji pa je bilo skupno na voljo 734.000 hektolitrov vina, kar je 24 % več kot leto prej.
Vsak Slovenec je imel na voljo 35 litrov vina
Če pogledamo razpoložljivo količino na prebivalca, je vsak Slovenec imel na voljo 35 litrov vina, od tega 24 litrov belega. To potrjuje dejstvo, da Slovenci še vedno najraje uživamo bela vina.
Samooskrba upadla
Ker smo pridelali manj vina in ga več porabili, je stopnja samooskrbe padla s 95 % na 74 %. To pomeni, da smo več vina uvozili, kot smo ga sami pridelali.
Čeprav je slovensko vino še vedno zelo cenjeno in ga pridelamo veliko, pa številke kažejo, da domača proizvodnja očitno ne dohaja porabe.