Besede leta: kraljuje umetna inteligenca, med novinkami ocenomanija

Raziskovalci na Centru za jezikovne vire in tehnologije so tudi letos pripravili seznam 100 najbolj priljubljenih besed leta. V vrhu je po pričakovanjih povečana raba besedne zveze umetna inteligenca, na seznamu pa je tudi nekaj novih besed, kot je ocenomanija.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Raziskovalci na Centru za jezikovne vire in tehnologije (CJVT) so objavili seznam 100 besed leta 2024. Gre za besede, ki so se v letošnjem letu najpogosteje uporabljale.

Največji poskok so zasledili pri rabi besedne zveze umetna inteligenca, ki je sicer bila na seznamu besed že lani, a je letos njena uporaba še pogostejša. Besedna zveza se je namreč uporabljala enakomerno čez vse leto in v vseh družbenih segmentih, tudi na področju jezikoslovja in jezikovnih tehnologij.

Med besedami leta 2024 so se znašli tudi stavka, omrežnina in posvetovalni referendum. Vse bolj priljubljen postaja tudi pridevnik plačni, besedi ministrica in podpredsednica. Po besedah raziskovalcev raba besed predsednica in ministrica kažeta na vse večjo prisotnost oziroma kandidiranje žensk na vodilnih političnih položajih.

Na seznamu najbolj priljubljenih besed se je znašla tudi beseda napad, ki pa se ni pojavljala le v povezavi z vojno, temveč tudi v različnih športih – napad Tadeja Pogačarja, napad slovenske reprezentance, napad Dallasa – in politiki – zgodil se je napad na ameriškega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa, poročalo se je o hekerskih in kibernetskih napadih.

Sicer redkejše besede, ki pa so se zaradi precej povečane rabe znašle na seznamu besed leta, se je znašel tudi pridevnik stebrn. Uporabljal se je skoraj izključno v besedni zvezi stebrna pogajanja, predvsem januarja in februarja ter novembra, mu je pa raba v primerjavi s prejšnjimi leta narasla za skoraj 20-krat.

besede leta

Kaj pomenita besedi memekovanec in ocenomanija?

Na CJVT podrobno spremljajo tudi pojavnost novih besed. Na letnem seznamu novih besed se lahko znajdejo povsem nove besede ali besede, ki so se morda v slovenščini že kdaj pojavile, a za kratek čas in ne tako pogosto, da bi jih kje zabeležili.

Med letošnjimi novostmi v jeziku tako najdemo besedo breaking oziroma brejking, ki se navezuje na novo športno disciplino na olimpijskih igrah, o kateri se je precej pisalo zaradi incidenta z avstralsko tekmovalko. Med novimi besedami sta še ocenomanija, to je obsedenost z ocenami in ne dejanskim znanjem, in memekovanec oziroma meme kovanec, ki smo jo v slovenščini zaznali že v preteklih letih, a ni bila tako priljubljena.

Nastala je tudi ženska različica parastrelca – parastrelka, ki je prej nismo poznali, a se je pokazala potreba. Med zanimivimi besedami, ki sta se znova pojavili po daljšem času pojavili, velja omeniti še megapotres in avtostroka.

Besede leta na CJVT zberejo na podlagi analize besedil 106 slovenskih medijev. Nato na podlagi aktualne pojavnosti s statističnim izračunom pregledajo še, kako se je spremenila njihova raba v primerjavi s preteklimi leti.

Letošnje besede leta je zaznamovalo športno besedišče: poleti so se odvile olimpijske igre, za nami je tudi zelo uspešno leto v kolesarstvu in nogometu. Visoko na seznam se je tudi letos uvrstila beseda poplava, ker je povezano s sanacijo lanskoletnih poplav pri nas in letošnjimi dogodki v tujini.

besede leta