Tako smo lani izvedeli več o cvetenju alg, pojavu, ki se dogaja vsako leto. Tisto, kar je bilo lani drugače, je bilo sluzenje morja. Eden od dejavnikov, ki je prispeval k pojavu, je bila izjemno visoka temperatura morja (lani je bila izmerjena rekordna temperatura morja kar 30 stopinj).
Prejšnji teden smo v morju ponovno opazili sluz, zato smo na Morski biološki postaji preverili, kaj nas čaka v letošnji sezoni.
Pogovarjali smo se z dr. Janjo Francé, ki nam je podrobneje pojasnila možnosti pojava sluzi v tej sezoni, cvetenje alg ter razjasnila, kaj se je pretekli teden dogajalo v morju.
»Pretekli teden smo bili priča rumenemu prahu, ki se je nabral na površini morja.« Ta prah smo opazili v Kopru in Izoli ter ga tudi posneli s kamero. Prebivalci slovenske Istre so ga prijavili tudi na plažah v Strunjanu in Portorožu. »Vendar ne gre za sluz v morju, pojav, ki nas je spremljal v prejšnji sezoni. V morju smo pretekli teden lahko opazili pelod – cvetni prah, ki ga je prinesel veter.« Pelod se v morju ne zadrži dolgo, zato ga zdaj ni več, obstaja pa možnost, da se ponovno pojavi. Pelod ni škodljiv – ne za morje ne za človeka.
Se lahko v morju spet pojavi sluz?
Čeprav ne gre za sluz v morju, temveč za nabiranje cvetnega prahu, nas je zanimalo, ali lahko ponovno pričakujemo pojav, ki nas je lani odvračal od kopanja.
»Neobičajno topla zima in pomlad sta prispevali k temu pojavu, saj je bila morska voda izjemno topla, njena slanost pa visoka. Pomemben dejavnik so bili tudi visoki rečni pretoki od aprila naprej, ki so v zaliv prinašali hranilne snovi, kar je omogočilo pospešeno rast alg in planktona. Pod določenimi, še ne povsem razjasnjenimi pogoji ti organizmi izločajo večje količine organske snovi, ki se v morju poveže v sluzaste tvorbe.« pojasnuje dr. Janja Francé.
»Običajno se ta sluz oblikuje v spodnjih plasteh morja, včasih pa se lahko v obliki oblakov dvigne tudi na površje. Prvi lanski pojav sluzi je razpihal veter, a se je kasneje znova vrnila.«
Če pogledamo te pogoje, je mogoče, da se bo sluz v morju ponovno pojavila. Na Morski biološki postaji v Piranu tega sicer ne morejo napovedati, morje pa opazujejo, raziskujejo in spremljajo njegove spremembe. Za zdaj, kot poudarjajo, niso zaznali ničesar neobičajnega za ta letni čas.
Čeprav trenutno še ne gre za morsko sluz, lahko vsi najpogumnejši, ki so že otvorili kopalno sezono, mirno nadaljujejo brez strahu, da bi se jim sluz prilepila na kožo.