Bodite pozorni na nebo: kmalu nas čaka spektakel

Vsakega avgusta nas nebo obdaruje z meteorskim rojem Perzeidov. V obdobju od sredine julija do konca avgusta Zemlja prehaja skozi prahasti rep kometa Swift-Tuttle. Ta komet potrebuje 133 leta za en krog okoli Sonca, pri tem pa za seboj pušča veliko količino drobnih in večjih delcev materije.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Komet je bil odkrit leta 1862, njegova jedra pa je široko približno 26 km. Italijanski astronom Giovanni Virginio Schiaparelli je leta 1865 odkril, da je komet Swift-Tuttle vir Perzeidov. Poznan je tudi po svojih opazovanjih planeta Mars. Leta 1877, med Veliko opozicijo Marsa, je s svojim, za današnje razmere skromnim teleskopom, narisal linearne strukture na Marsu, ki jih je poimenoval “kanali”. To je dolgo ohranjalo teorijo o inteligentni civilizaciji na Marsu, ki naj bi te strukture zgradila. Kasneje se je izkazalo, da je šlo za optično iluzijo zaradi slabih teleskopov tistega časa. Še posebej, ko je ameriška vesoljska sonda Mariner 4 poslala prve slike Marsa, na katerih ni bilo nobenih “kanalov”, temveč množica kraterjev in ugaslih vulkanov.

Od 50 d 150 meteroov v eni uri

Ko delci in drobni koščki tega “vesoljskega odpadka” vstopijo v Zemljino atmosfero, zgorevajo in puščajo svetle ali manj svetle sledi na nebu. Ti nebeški plameni so lahko različnih barv.

Možno je videti od 50 do 150 meteorov v eni uri. Število je odvisno od tega, ali Zemlja tistega leta prehaja skozi gostejša ali redkejša območja materije, ki kroži za kometom.

Letos bo maksimum Perzeidov 12. avgusta pred zoro. Ugodna okoliščina je, da bo Luna v fazi Prve četrtine in bo zašla nekaj pred polnočjo, kar pomeni, da njena svetloba ne bo ovirala opazovanja (seveda, če bo jasno). Pomembno je omeniti, da opazovanja dan pred in dan po maksimumu prinašajo podobne rezultate kot ponoči maksimuma.

Perzeide lahko opazujete z katerega koli mesta. Čeprav je njihov radijant (točka na nebu, iz katere prividno prihajajo) nekje v območju ozvezdja Perzej, jih je mogoče videti kjer koli na nebu. Najpomembneje je, da izberete mesto z čim manj zunanje svetlobe. Potrebnih je vsaj petnajst minut, da se oči prilagodijo temi in lahko zaznate čim več meteorov šibkejše svetlosti. Prav tako naj ima mesto opazovanja čim širši pogled na nočno nebo. Teleskopi in daljnogledi nimajo nobene vloge, opazovanje poteka le z golim očesom. Lezite, obrnite svoje oči proti nebu in uživajte. Tisti, ki verjamejo v legende, naj ob vsakem opazovanem meteorju zaželijo izpolnitev želje.