Bolj nevarni prenašalci bolezni od komarjev

Pričela se je nevarna sezona klopov, ki so prenašalci številnih bolezni. Te še posebej ogrožajo pobiralce špargljev, pohodnike in planince, ki so tem nevarnim boleznim najbolj izpostavljeni. Borelioza (pogovorno borelija) je bolezen, ki je posledica okužbe z bakterijami Borrelia burgdorferi, ki jo prenašajo klopi.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Borelioza (Lymska bolezen) je bolezen, ki jo povzročajo bakterije, ki so razširjene v evropskem in severnoameriškem prostoru ter v nekaterih državah Azije. Bakterije se prenesejo na človeka z ugrizom okuženega klopa. Inkubacijska doba za prvo fazo je običajno od 3 do 32 dni po okužbi. Druga in tretja faza bolezni se lahko pojavita mesece ali leta po okužbi.

Na človeka se prenaša z ugrizom okuženega klopa. Klop postane kužen s sesanjem krvi okužene živali, najpogosteje so to mali gozdni sesalci in ptiči, lahko tudi večje živali, ki predstavljajo naravni rezervoar za bakterije. Vsak, ki je izpostavljen ugrizom okuženih klopov, je dovzeten za razvoj bolezni.

Ob okuženosti se pojavijo značilne spremembe na koži. Nastane neboleča rdečina, ki se počasi širi po koži, na sredi bledi in dobi obliko kolobarja. Kožna sprememba je lahko ena sama ali pa jih je  več na različnih delih telesa.

V drugi in tretji fazi bolezni (lahko tudi več mesecev ali let po okužbi) se pokažejo znaki prizadetosti številnih organov ali organskih sistemov: kože, živčevja, sklepov, mišic, tudi oči in srca.

Najbolj pomembni ukrepi za zmanjšanje tveganja za boreliozo sta preprečevanje ugriza klopa ter hitra odstranitev že prisesanega klopa. Nosimo svetla oblačila, ki naj pokrivajo čim večji del telesa, uporabljamo sredstva, ki odganjajo klope, ob vrnitvi iz narave opravimo temeljit pregled telesa, pozorni smo tudi na poraščene dele telesa, kožne gube, uhlja, pazduhe in dimlje. Kadar opazimo že prisesanega klopa, ga čim prej (in na pravilen način) odstranimo, saj verjetnost prenosa okužbe s čim prejšnjo odstranitvijo prisesanega klopa močno zmanjšamo, poroča NIJZ.