Bomo še jedli ostrige?

Toplota in onesnaženje ogrožata gojenje ostrig. Italija, ki je v Evropi tretja največja proizvajalka ostrig, zaradi spremenjenih pogojev te cenjene školjke uvaža iz Irske. Bodo ostrige še ostale na naših jedilnikih?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Ostrige, ki po vsem svetu veljajo za kulinarično specialiteto, se soočajo z vedno večjimi izzivi, povezanimi s podnebnimi spremembami. Čedalje višje  temperature, onesnaženje in druge okoljske spremembe spreminjajo pogoje, ki so potrebni za njihovo gojenje in preživetje. Zato se poraja vprašanje, ali bodo ostrige ostale na jedilnih listih najboljših restavracij ali bodo postale ekskluzivni artikel za bogate.

Italija ostrige čedalje bolj uvaža z Irske

Italija, ki je takoj za Francijo in Irsko največja evropska proizvajalka ostrig, je zaradi klimatskih sprememb in povečanega onesnaženja povečala uvoz irskih ostrig za 23%.
Skupna vrednost izvoza irskih ostrig v Italijo je v letu 2023 znašala 60 milijonov evrov, kar predstavlja 4.238 ton.

Bogate z beljakovinami in hranilnimi snovmi

Ostrige so znane ne le po svojem edinstvenem okusu, temveč tudi po bogati hranilni sestavi. So odličen vir beljakovin, saj vsebujejo vseh devet esencialnih aminokislin, potrebnih za človeško telo. Poleg tega so bogate z vitamini, zlasti z vitaminom B12, ki je ključen za pravilno delovanje živčnega sistema in tvorbo DNK. Ostrige vsebujejo tudi velike količine cinka, kar jih uvršča med najboljše naravne vire tega minerala, ki je bistven za imunski sistem, zdravljenje ran in vzdrževanje čutil za okus in vonj. V njih so prisotni še železo, kalcij in vitamin D, ki so pomembni za zdravje kosti in dobro krvno sliko.