Brisač nikoli ne perite z drugim perilom

Tudi če niste zelo strogi glede ločevanja perila pred pranjem, obstaja eno pravilo, ki ga ne smete prekršiti, in to je pranje brisač ločeno od umazanih oblačil. Za to obstaja več dobrih razlogov.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Različne tkanine zahtevajo različne pogoje pranja

Dolgo časa je veljalo standardno pravilo razvrščanja perila po barvah – belo, črno in modro ter barvno. Najpomembnejši razlog za to je bil preprečiti razbarvanje.

Vendar pa je pri pranju enako, če ne celo bolj pomembna kot barva, vrsta blaga. Razvrščanje po vrstah blaga je še posebej priporočljivo pri brisačah, saj puščajo vlakna, ki se med pranjem lahko oprimejo drugih tkanin, predvsem tistih, ki vsebujejo elastan, kot so športna oblačila, pa tudi flis in žamet.

Brisače so težje od ostalega perila

Drugi razlog, zakaj je brisače dobro prati ločeno, je njihova teža in občutljivost. Težki predmeti lahko zlahka poškodujejo občutljive predmete, če jih operete vse naenkrat v pralnem stroju. Poleg tega težki in zajetni predmeti, kot so brisače, običajno potrebujejo več časa za sušenje kot lahki ali hitro sušeči materiali. Zaradi razlike v teži je priporočljivo, da se posteljnina in brisače perejo ločeno.

Vrsta tkanine določa pralno sredstvo

Obstaja nekaj izdelkov za pranje perila, kot so tekoči mehčalci, ki jih ne smete uporabljati pri pranju določenih tkanin, zlasti brisač. Mehčalci pustijo voskasto površino, ki zmanjša vpojnost brisač in lahko povzroči, da vlakna sčasoma oslabijo. V bobnu nikoli ne mešajte oblačil, ki ste jim dodali mehčalec, z brisačami.

Nekatere tkanine potrebujejo toplo vodo, druge hladno

Medtem ko je mlačna voda zdaj standard za pranje večine oblačil, je treba brisače še vedno prati v vroči vodi, saj so že po nekaj dneh uporabe polne nevidne umazanije, odmrlih kožnih celic in drugih nečistoč. Vroča voda in detergent sta edina rešitev za odstranjevanje mikrobov, bakterij in trdovratne umazanije.

Pranje oblačil v istem ciklu odpira tudi vprašanje navzkrižne kontaminacije. Zlasti pranje pomivalnih krp in brisač skupaj z oblačili lahko širi patogene onesnaževalce, kot so virusi in bakterije. Poleg tega lahko ostanki čistil, potrebnih za pranje brisač, poškodujejo oblačila, še piše klix.ba.

Pri vsem se je dobro držati tudi pravila, naj perila ne sušimo v zaprtih prostorih.