Čas bleščečih oblačil, a kaj ko ta končajo v …

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) v prazničnem času bleščečih oblačil opozarja na odpadno mikroplastiko v okolju.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Bleščeča oblačila so na decembrskih zabavah stalnica, a za drobnimi svetlečimi koščki se po opozorilih Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) skriva več kot le glamur. Bleščice so edinstvena skupina mikroplastike, študije pa kažejo, da so pogosto prisotne v odpadnih vodah in usedlinah vodnih ekosistemov, so izpostavili.

Alarmantne številke

Eden glavnih virov onesnaževanja z mikroplastiko je tekstil. Mikrovlakna, ki se v okolje sproščajo med izdelavo, pranjem, nošenjem in odlaganjem tekstila, je moč najti skoraj povsod, so zapisali na ZPS.

Po podatkih Mednarodne zveze za varstvo narave približno 35 odstotkov mikroplastike, ki se sprosti v oceane po vsem svetu, izvira iz pranja sintetičnega tekstila, po ocenah Programa ZN za okolje pa približno 16 odstotkov. V Evropi naj bi se v površinske vode sprostilo 13.000 ton tekstilnih mikrovlaken na leto, kar je približno 25 gramov na osebo.

Trend hitre mode

K problematiki močno prispeva tudi trend hitre mode, saj ta oblačila vsebujejo velik delež sintetičnih vlaken, hitro se obrabijo, pogosto se uporabljajo le kratek čas in tako kmalu postanejo odpadek, so še izpostavili. Tekstil je hkrati vir drugih oblik mikroplastike, ki izvira iz različnih vrst materialov ali dodatkov, uporabljenih v oblačilih in tekstilnih izdelkih, kot so potiski, premazi, gumbi in bleščice.

bleščečih

Bleščice so edinstvena skupina mikroplastike

Vključujejo pestro paleto oblik, barv in velikosti ter materialov s specifično kemijsko sestavo, namenjenih predvsem estetskemu učinku. Izdelane so lahko iz različnih vrst plastike, prekrite s kovinsko plastjo aluminija, titana, železa ali bizmuta.

Kot so še navedli na ZPS, študije kažejo, da so bleščice pogosto prisotne v odpadnih vodah in sedimentih vodnih ekosistemov. Na Norveškem so jih odkrili v polovici analiziranih vzorcev odpadnih voda čistilnih naprav, v Avstraliji pa predstavljajo kar 24 odstotkov vseh delcev oz. tretjo najbolj pogosto obliko mikroplastike v aktivnem blatu čistilnih naprav. Odkrili so jih tudi v rekah, čeprav metode odkrivanja pogosto podcenjujejo njihovo prisotnost.

V času bleščečih oblačil je treba ravnati odgovorno

ZPS potrošnikom, ki imajo oblačila z bleščicami, svetujejo, naj jih nosijo večkrat in poskrbijo, da jih pravilno zavržejo, nepoškodovana oblačila lahko podarijo v dobrodelne namene, jih odnesejo v trgovine z rabljenimi oblačili ali odložijo v zbiralnike za tekstil, lahko pa jih oddajo tudi v reciklažne centre, na zbirna mesta ali jih sami predelajo v nove izdelke. Med pranjem naj ne uporabljajo prevelike mehanske sile, ki dodatno pripomore k sproščanju bleščic in drugih mikrovlaken, so še dodali.