Travma iz otroštva lahko povzroči različne zdravstvene in čustvene težave, zato je pomembno razumeti, kako zanemarjanje v zgodnjih letih lahko oblikuje osebo v odrasli dobi. Tukaj so tri lastnosti ljudi, ki so bili zanemarjeni v otroštvu:
1. Težave pri izražanju čustev
Raziskave kažejo, da ljudje, ki so bili kot otroci zanemarjani, pogosto razvijejo težave pri izražanju svojih čustev. Kritika ali ignoriranje s strani staršev ali skrbnikov preprečuje razvoj sposobnosti odprtega dialoga o lastnih občutkih. Kot rezultat se v odrasli dobi pogosto pojavljajo težave pri povezovanju z drugimi in izražanju svojih pravih čustev. Ta problem lahko privede do občutkov izolacije in osamljenosti, kar dodatno otežuje čustveno povezovanje z ljudmi, partnerji in prijatelji.
2. Nizka samozavest
Študije kažejo, da otroci, ki so doživeli zanemarjanje, pogosto odraščajo z nizko samozavestjo in negotovostmi. Otroci, ki so se počutili nevidni in katerih čustvene potrebe nikoli niso bile izpolnjene, pogosto odraščajo z negotovostmi. V odrasli dobi se takšne osebe pogosto kritizirajo in se počutijo nezadovoljne s tem, kar so. Pomanjkanje podpore in spodbude v otroštvu lahko vodi do trajnega občutka manjvrednosti in pomanjkanja vere v lastne sposobnosti.
3. Težave z zaupanjem
Raziskave so pokazale, da ljudje, ki so kot otroci doživeli čustveno zanemarjanje, pogosto imajo težave z zaupanjem v odrasli dobi. Rastoč v čustveni izolaciji, so se takšni ljudje naučili zanašati na sebe, kar lahko oteži oblikovanje globokih medčloveških odnosov v odrasli dobi. Raziskave kažejo, da osebe, ki so doživele zlorabe med otroštvom, imajo znižane ravni zaupanja, kar lahko oteži njihovo sposobnost povezovanja z drugimi. Ta pomanjkanje zaupanja lahko vodi do izogibanja tesnim odnosom, kar dodatno poslabša občutek osamljenosti.