Za liter bencina bo tako treba tudi od četrtka dalje treba odšteti 1,511 evra, za liter dizelskega goriva 1,558 evra, za liter kurilnega olja pa 1,130 evra.
Minister Kumer je na novinarski konferenci pojasnil, da sta se o posegu v trošarine, s čimer bodo zagotovili nespremenjene cene pogonskih goriv in kurilnega olja v prihodnjem obdobju, dogovorila z ministrom za finance.
Cene bencina in dizla na bencinskih servisih zunaj avtocest se izračunavajo na podlagi metodologije, ki temelji na gibanju cen naftnih derivatov na svetovnem trgu in gibanju tečaja ameriški dolar-evro. Modelske cene se izračunavajo na podlagi 14-dnevnih povprečij cen mineralnih naftnih derivatov.
Tokratni 14-dnevni cikel izračunavanja cen se je zaradi praznikov v ponedeljek in torek nekoliko podaljšal, tako da bo novo obdobje, ki bo začelo teči v četrtek, nekoliko krajše. Trenutne cene bodo veljale do vključno 28. avgusta.
Cene pogonskih goriv na bencinskih servisih ob avtocestah in hitrih cestah medtem trgovci določajo sami.
Hrvaška vlada pa je na ponedeljkovi dopisni seji določila nove cene pogonskih goriv, ki veljajo od danes. Liter 95-oktanskega bencina se je podražil za tri cente in po novem stane 1,54 evra, občutno pa se je zvišala cena dizla. Liter dizla se je podražil za deset centov in bo naslednjih 14 dni stal 1,51 evra.
Cena t. i. modrega dizla, ki ga uporabljajo v kmetijstvu, se je zvišala za 11 centov na 98 centov za liter.
Če ne bi bilo vladnih ukrepov in bi trgovci maloprodajne cene lahko oblikovali prosto, bi cena bencina na Hrvaškem od danes znašala 1,66 evra za liter, dizla 1,67 evra, modrega dizla pa 1,06 evra za liter, je sporočila vlada.
Do dviga cene prihaja kljub temu da je vlada za prihodnje 14-dnevno obdobje znova znižala trošarine, kar je v tem letu doslej storila že devetkrat. Trošarino na bencin je tokrat znižala za 56,31 evra na 563 evrov za tisoč litrov, trošarino na dizel pa za 23,13 evra na 231 evrov za tisoč litrov.