Center uporabnih odpadkov v Izoli je ponovno odprt

Deli novico s tvojimi prijatelji

V zadnjem desetletju smo se naučili ločevati odpadke, zavedajoč, da se lahko le tako reciklirajo. Ločeno zbrano steklo se bo lahko recikliralo v nedogled in postalo surovina za nove steklenice, a s plastiko, ki predstavlja največji delež proizvedenih odpadkov je zgodba drugačna. Z vsakim procesom reciklaže se njena kakovost slabša, po nekaterih izdelkih (kot npr. plastične vrečke) pa na trgu sploh ni več povpraševanja.

 

V občini Izola se je procent ločeno zbranih odpadkov znatno povišal s 17% v letu 2010 na 57% v lanskem letu, a so se žal povišale tudi količine komunalnih odpadkov. Na nacionalni ravni so se količine proizvedenih komunalnih odpadkov na osebo v zadnjem desetletju povišale skoraj za četrtino: leta 2010 je vsak Slovenec letno proizvedel 400 kg odpadkov, lani pa kar 495. To pomeni, da vsak izmed nas proizvede skoraj kilogram in pol odpadkov na dan!

 

»Čas je za nov cilj: zmanjšati nastanek odpadkov! Da odslužena oblačila, pohištvo, knjige, igrače in športna oprema ne bi romala v smeti smo vzpostavili Center Uporabnih Predmetov. Za  vse ostalo pa lahko črpamo navdih iz filozofije Zero Waste, kar pomeni nič odpakov«, so povedali na izolski komunali.

 

Uradna definicija Mednarodne Zero Waste zveze se glasi: “Zero Waste je etičen, ekonomski, učinkovit in vizionarski cilj, ki vodi družbo v spremembo življenjskega stila in navad ter k posnemanju trajnostnih naravnih ciklov, kjer so vsi odpadni materiali surovina za nekoga drugega. Zero Waste pomeni oblikovanje in upravljanje izdelkov in procesov tako, da se zmanjša volumen in toksičnost odpadkov, ohranja ter predela vse materiale in se jih ne sežiga ali odlaga. Implementacija Zero Waste bo preprečila vsakršne izpuste v zemljo, vodo ali zrak, ki bi lahko ogrozili zdravje ekosistemov, ljudi, živali ali planeta”. To preprosto pomeni, da odpadkov, ki bi romali na ekološke otoke, odlagališča in zbirne centre več ni. Si lahko predstavljate kaj bi to pomenilo za zdravje našega planeta?