Hrvaška je do leta 2018 omogočila legalizacijo nekaterih objektov, postavljenih na črno. Ta korak je spodbudil val gradnje poceni objektov z upanjem na novi krog legalizacij. Župan Umaga pa je odločen:
“Morda bo trajalo, a na koncu bo vse porušeno.”
Kot pravijo, je večina črnograditeljev Slovencev. Skupno število je težko določiti, a kot ocenjujejo naj bi jih bilo že okoli 30 tisoč.
Domačine jezi predvsem to, da gre za uzurpacijo kmetijskih zemljišč, ki so vredna zgolj po dva ali tri evre na kvadratni meter, potem pa kar naenkrat, kmetijsko zemljišče postane prijetna hišica za oddih ob morju. Domačini pozivajo k ukrepanju, tudi s tem, ko so objavili videoposnetek iz zraka, ki prikaže razsežnost tovrstnih nezakonitih gradenj.
Črne gradnje v Umagu in kvaliteta življenja
Jezi jih predvsem dejstvo, na kako enostaven način so tujci, med njimi kot omenjeno veliko Slovencev, prišli do svojih počitniških hišic.
Tovrstna gradnja pa predstavlja tudi veliko obremenitev za okolje. Slabša se kvaliteta življenja domačinov, še opozarjajo.
“Pred našimi očmi se – ob očitni nezainteresiranosti politike in neučinkovitosti pristojnih inšpekcij, ki bi morale zaščititi območje in zaustaviti črno gradnjo – dogaja tiha okupacija Istre,” so zapisali.
Ne zgolj nad pristojne institucije, hudujejo se tudi nad graditelji.
“Takšne predrznosti in agresivnosti tujih državljanov pri brutalnem uničevanju Istre nismo imeli niti v času vojne. Gre za norčevanje iz vseh nas v Istri, ki zahtevamo spoštovanje zakonov in civilizirano obnašanje tujih državljanov. Ti spoštujejo zakone v svoji domovini, medtem ko se norčujejo iz zakonov Republike Hrvaške.”
V Istri tako že obstajajo občine in mesta, kjer število začasnih prebivalcev presega število stalnih. Te gradnje predstavljajo vrsto življenjskih, finančnih ter komunalnih težav, ki pa še leta ne bodo rešene.
Absurdno in nerealno je, da te gradnje že po nekaj mesecih postanejo zakonite, s prijavljenim prebivališčem, hišno številko in ulico, še opozarjajo. Vsepovsod bi te ljudi deportirali, v Istri pa dobiš “nagrado”- počitniško hišico.
O črnih gradnjah smo že pisali, zato si preberite tudi te članke.
Je rešitev v visokih kaznih? Več o tem tukaj.
Kot so še dodali, bi morali postati Hrvaška, kjer bi veljala določena pravila, ne zgolj posameznikovi interesi, saj so nenazadnje člani evropske družine.
“Dovolj je! Ustavimo to!” še pravijo jezni in razočarani domačini Umaga.
Oglejte si spodnja posnetka in presodite sami.