Da vam sprememba ure ne bo vzela energije

V noči iz sobote na nedeljo bomo urine kazalce premaknili za eno uro naprej, na poletni čas. Če boste pripravili telo na to spremembo, se ne boste počutili zaspane in utrujene.

Deli novico s tvojimi prijatelji

S premikom urinih kazalcev bomo izgubili eno uro spanja. Zato si ne dovolite, da v nedeljo spite eno uro dlje, ker si boste tako otežili prilagoditev na nov delovni teden. Ker je človeško telo navajeno delovati po notranji uri, bi mnogim za prilagoditev na spremembo časa lahko trajala od dva do tri dni, v katerih boste verjetno občutili utrujenost, pomanjkanje koncentracije in energije za vsakodnevne obveznosti, pogosto pa se pojavi tudi glavobol.

To je lahko še zlasti težava popoldne in zvečer, ko smo že izčrpani od dnevnih nalog, zaradi česar lahko nastopi tudi nespečnost. Zato je dobro začeti z pripravami na spremembo vsaj dva dni prej. Poskusite že v petek iti v posteljo 20 minut prej kot običajno. Dan kasneje lahko to premaknete še za dodatnih 15 do 20 minut, tako da boste lahko premaknili tudi bujenje, brez občutka utrujenosti.

sprememba ure

Za lažjo prilagoditev poskrbite, da zaključite z obveznostmi in fizičnim delom vsaj dve uri pred spanjem. Na koncu dneva se sprehodite na svežem zraku vsaj 15 minut, večer pa zaključite z lahko večerjo. Dober izbor so beljakovine, ki vam bodo dale energijo, ne da bi povzročile nenaden skok ravni sladkorja v krvi, kar lahko vodi do kasnejšega padca in občutka lakote, ki povzroča živčnost in oteži uspavanje.

Po večerji si privoščite počitek ob televiziji ali knjigi. Izklopite računalnik in utišajte mobilni telefon vsaj eno uro pred spanjem, televizor pa naj bo izklopljen pol ure prej. Pripravite si kakšen topel napitek ali 15-minutno kopel z eteričnimi olji, ki spodbujajo spanec (na primer sivke, kamilice, sandalovine ali ylang-ylanga), ki bodo pomirile anksioznost in pregnale posledice stresa. Dobro temno zasenčite prostor, kjer boste spali, in poskrbite, da odstranite vire hrupa in modre svetlobe. Če ne morete takoj zaspati, preberite nekaj strani knjige z vsebino, ki vas ne obremenjuje.

Čeprav si lahko v nedeljo privoščite daljši dremež kot običajno, ne pretiravajte, saj bo v ponedeljek težje vstati, ko bo zazvonila budilka.

Pet nasvetov za lažji prehod:

  1. Poskrbite za dovolj počitka: Pazite na zgodnejše odhode v posteljo, da telesu, kljub premiku ure, zagotovite od 7 do 8 ur kakovostnega spanja.

  2. Izključite kofein popoldne: Izogibajte se prekomernemu pitju kave, še posebej četrti ali peti uri popoldne, saj vas lahko ohrani budne dlje, kot želite. Prav tako je dobro izogibati se alkoholu pred spanjem, pa tudi preobilnim obrokom ali prekomernemu vnosu ogljikovih hidratov.

  3. Pomaga tudi kozarec mleka ali skodelica čaja. Toplo mleko pomaga povečati proizvodnjo hormona spanja melatonina. Čaj iz melise, kamilice, lipe in sivke pomirja in zmanjšuje stres ter pomaga pri lažjem uspavanju.

  4. Eterična olja za pomiritev: Uporaba dišeče palčke ali difuzor z eteričnimi olji sivke ali kamilice, ki pomirjata živce, ali sandalovine, melise in mandarine, ki zdravijo posledice stresa in izboljšajo razpoloženje, je odličen način za bolj kakovosten spanec.

  5. Prilagodite atmosfero prostora: Odstranite vse vire hrupa in modre svetlobe iz spalnice ali jih izklopite. Mobilni telefon naj ostane na polnjenju v drugi sobi ali naj bo nastavljen na nočni način, brez motenj. Pred spanjem prezračite prostor in nastavite ugodno temperaturo. Idealna temperatura za spanje je med 18 in 20 stopinjami.

 

Zakaj premikamo uro?

Gre za spremembo, ki je bila uvedena med prvo svetovno vojno z namenom varčevanja z električno energijo v industriji. Večina držav je prešla na poletni čas, ki je ostal tudi potem, ko so začeli uporabljati druge vire energije. Čeprav je Evropska komisija nedavno sprožila razpravo o možnosti ukinitve te prakse, do soglasja držav ni prišlo, zato se še vedno uporablja, čeprav strokovnjaki pravijo, da kljub vsem prihrankom to včasih prinaša tudi škodo, saj je v dnevih okoli premika ure več prometnih nesreč, težav z delovno energijo in koncentracijo.