DANILO TÜRK: Ali OZN lahko pomaga palestinskim otrokom?

Svetovna situacija se stopnjuje iz dneva v dan. Novembra je naša novinarka Bojana Leskovar opravila intervju z nekdanjim predsednikom države, Danilom Turkom. Preberite, kaj je povedal o trenutnih konfliktih po svetu.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Tudi dogajanje po svetu je katastrofično. Vojna v Ukrajini, dogajanje v Palestini. Ko je Izrael nastal, je nastal na ozemlju, kjer so živeli Palestinci. To, kar se dogaja danes, je eskalacija konflikta, ki traja od leta 1947, Izraelci so pozabili, da so to ozemlje zasedli.

Judje pa govorijo, da so tam živeli že pred 4000 leti.

Je ta konflikt sploh rešljiv brez dolgotrajne vojne? Na današnji dan, 7. 11., je bilo 10.000 mrtvih, 3.000 otrok.

To je pekel na Zemlji, največje pokopališče na Zemlji, največje pokopališče otrok. Težko je reči, kako se bodo stvari razvijale naprej. Nihče nima te moči, da bi lahko dosegel ustavitev vojne. Te sile ni videti nikjer, zato se zdi zelo verjetno, da se bodo te vojne nadaljevale, ne nujno z isto intenzivnostjo, ne nujno z enako količino uničevanja, ne s tako številnimi žrtvami, lahko pa se začasno prekinejo in potem spet izbruhnejo. In tako je bilo na Bližnjem vzhodu stanje vse od l. 1948 do danes. Paradoks je, da je ameriški svetovalec za nacionalno varnost Jake Sullivan še dva tedna pred 7. oktobrom razlagal, da Bližnji vzhod živi v miru in da tako mirno ni bilo že desetletja. To je trajalo dva tedna, potem pa se je na Bližnjem vzhodu zgodilo nekaj, česar svet ni videl že desetletja v smislu vojne in v smislu politične dezintegracije. Ni jasno, kako naj se to regijo pripravi v sodelovanje.

Se je tukaj pokazalo, kako nemočna je OZN-a?

OZN je toliko močan, kolikor to hočejo države članice. Premirje bi morale zahtevati vse države, tudi ZDA, moralo bi biti resno premirje, ampak Izrael očitno tega ne sprejema, z orožjem hoče doseči več kot to, kar je dejansko dosegljivo, zato je situacija nepredvidljiva.