Strateški svet bo strokovno svetovalno telo pod okriljem ministrstva za finance, k sodelovanju pa so in še bodo povabili strokovnjake z davčnega področja in predstavnike posameznih delodajalcev in delojemalcev. To telo naj bi pomagalo ministrstvu pri oblikovanju korenitih sprememb, ki bodo nato še predmet širšega usklajevanja, zlasti s socialnimi partnerji, je pojasnila Božič.
Ob tem je poudarila, da sodelovanje predstavnikov delodajalskih organizacij in sindikalnih central v strateškem svetu ne bo nadomestilo siceršnjega dialoga v okviru Ekonomsko-socialnega sveta.
Državna sekretarka je tudi prikazala mednarodno primerjavo podatkov o deležu posameznih dajatev v bruto domačem proizvodu, ki kaže, da je bila Slovenija leta 2021 po obremenitvi z davki in prispevki pod povprečjem EU. V vrh, na drugo mesto med 27 državami, se je uvrstila le pri prispevkih za socialno varnost, ti pa niso del davčne politike, je opozorila.
Spremembe davčnega sistema
Kot je še dejala Božič, je treba spremembe davčnega sistema peljati z roko v roki s korenitimi spremembami pokojninske, zdravstvene in socialne politike. Poudarila je tudi, da lahko davčna politika le podporno orodje politikam drugih resorjev, medtem ko se specifične probleme ozkih skupin upravičencev lahko bolj učinkovito rešuje z neposrednimi podporami in podobnimi ukrepi.
Med ukrepi iz decembra sprejetega zakona o obnovi in razvoju po avgustovskih ujmah je Božič posebej izpostavila državne obveznice in zakladne menice, ki so v javni prodaji ponujene izključno fizičnim osebam, in izenačitev obdavčitve obresti na te vrednostne papirje z obdavčitvijo obresti na depozite fizičnih oseb pri bankah. Ocenila je, da je zaradi teh sprememb upravičeno pričakovati povečanje zanimanja za te finančne inštrumente, ki bodo tako postali nov pomemben vir financiranja proračuna.
Uskladitve zakona
V pripravi so tudi redne uskladitve zakonov. Konec tedna se bo zaključila javna obravnava predloga novele zakona o trošarinah, ki sledi priporočilom mednarodnih in domačih zdravstvenih organizacij. Med drugim je predvideno zvišanje trošarine na alkoholne pijače, razen vina, za 25,7 odstotka. Gre za uskladitev z inflacijo od zadnje spremembe v letu 2014, je povedala državna sekretarka.
Trošarin na tobačne izdelke pa ne želijo povečali preveč, saj bi to le povečalo tihotapljenje cigaret. Porabe ne bi bistveno zmanjšalo, proračun pa bi ostal brez pomembnega vira prihodkov. Zato pa nameravajo omejiti predelavo tobaka in okrepiti nadzor, je razložila Božič.
Letos načrtujejo tudi uskladitev zakona o DDV z novimi evropskimi predpisi, tako da bodo obračunavanja oproščena tudi mala podjetja iz drugih držav EU, katerih prihodki ne presegajo 50.000 evrov. Slovenski podjetniki pa bodo lahko oprostitev uveljavljali v drugih državah, ki poznajo takšno omejitev. V ta namen se bodo morali registrirati pri Finančni upravi RS.
Odbor DZ za finance bo po napovedih državne sekretarke prihodnji teden obravnaval predlog novele zakona od dohodkov pravnih oseb, ki prav tako usklajuje domačo zakonodajo s predpisi in priporočili EU ter OECD. Med drugim želijo preprečiti prakso tujih podjetij, ki poslujejo v državi, a se izognejo plačilu davka s tem, da ne ustanovijo poslovne enote.
Na dvodnevni davčni konferenci bodo govorili tudi o pravilu o davčno nepriznanih obrestih, minimalnem davku za velika podjetja, novih računovodskih standardih, DDV pri uvozu rabljenih vozil in še več drugih temah. Za uvod pa so se zahvalili direktorju Slovenskega inštituta za revizijo Marjanu Odarju, ki se po več kot 30 letih poslavlja s položaja.