Denga vse bolj pogosta

Bolezen Denga ni bila toliko znana . Pojavljala se je bolj v tropskih krajih, a se vse bolj pojavlja tudi v vse več evropskih državah.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Denga je virusna bolezen, ki jo prenašajo tigrasti komarji. Virus povzroča visoko vročino, izpuščaje in bolečine v mišicah in sklepih, zaradi česar je bolezen znana tudi kot “kostolomna mrzlica”. Obstajajo štirje različni serotipi virusa denge (DEN-1, DEN-2, DEN-3 in DEN-4), okužba z enim serotipom pa ne zagotavlja trajne imunosti proti ostalim serotipom.

 

Simptomi

Simptomi denge se običajno pojavijo 4-10 dni po ugrizu okuženega komarja in lahko vključujejo:

– Visoko vročino (40°C)
– Močne glavobole
– Bolečine za očmi
– Hude bolečine v mišicah, kosteh in sklepih
– Slabost in bruhanje
– Povečane bezgavke
– Izpuščaje

Potek bolezni

Denga se lahko razvije v hudo obliko, znano kot huda dengue ali dengue hemoragična mrzlica (DHF), ki lahko povzroči krvavitve, poškodbe organov in plazemsko izlivanje. Huda oblika bolezni lahko povzroči tudi stanje, znano kot denge šok sindrom (DSS), ki je življenjsko nevarno.

Preprečevanje in nadzor

Ker zaenkrat ni specifičnega zdravljenja za denge, je preprečevanje okužb ključnega pomena. To vključuje:
– Uporabo repelentov proti komarjem
– Nositev dolgih oblačil
– Spanje pod mrežami proti komarjem
– Odstranjevanje stoječe vode, kjer se komarji lahko razmnožujejo

Cepiva

Obstaja cepivo proti denge, imenovano Dengvaxia, ki je odobreno za uporabo v nekaterih državah za osebe, ki so že bile okužene z virusom dengue. Cepivo ni priporočljivo za osebe, ki še niso bile okužene, saj lahko poveča tveganje za hudo obliko bolezni ob morebitni okužbi.

Zdravljenje

Zdravljenje denge je predvsem simptomatsko in vključuje:
– Počitek
– Hidracijo (pijte veliko tekočine)
– Uporabo paracetamola za znižanje vročine in lajšanje bolečin (izogibati se je treba aspirinu in nesteroidnim protivnetnim zdravilom, saj lahko povečajo tveganje za krvavitve)

Denga je endemičen v več kot 100 državah, predvsem v tropskih in subtropskih območjih, vključno z Jugovzhodno Azijo, Latinsko Ameriko, Pacifiškimi otoki in Afriko. Po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije se letno zgodi več kot 390 milijonov okužb z virusom dengue.

Zaradi globalnega segrevanja in urbanizacije se obseg in razširjenost komarjev prenašalcev dengue povečuje, kar prispeva k naraščajočemu številu primerov te bolezni po vsem svetu.