Dijaki srednjih zdravstvenih šol iz cele Slovenije so se začeli množično obračati na Dijaško organizacijo Slovenije s pozivom po normalizaciji izvajanja praktičnega usposabljanja z delom (PUD). Dijaki za delo, ki ga opravijo kot del obvezne prakse oziroma usposabljanja z delom, pri delodajalcih v večini primerov ne dobijo plačila oziroma nagrade.
Dijaki in zaposleni v srednjih šolah poročajo, da nekateri delodajalci dijakom ne zagotovijo malice in jim v večini primerov ne povrnejo stroška prevoza, kar je po mnenju Dijaške organizacije Slovenije izjemno zaskrbljujoče. Do vseh teh nepravilnosti prihaja kljub temu, da Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva določa, da dijakom na delovni praksi pripada povračilo stroškov prevoza ter regres za prehrano.
Pravica dijakov srednjih zdravstvenih in drugih strokovnih šol do nagrade je opredeljena v Uradnem listu št. 88 z dne 3. 6. 2021, točka 9. Znesek nagrade je 86 EUR.
Kot je bilo že omenjeno, so marsikateri dijaki programa zdravstvena nega in bolničar negovalec do teh nagrad prikrajšani, kljub temu, da delajo v kliničnem okolju in v socialno varstvenih zavodih ter opravljajo pomembno ter izjemno odgovorno delo, ki ima zaradi trenutnih razmer še toliko večji družbeni pomen. »Poudarjamo, da je po poročanju delodajalcev delež koristi dela dijakov v javnih in privatnih zavodih izjemno visok. Dejstvo, da so dijaki srednjih zdravstvenih šol eni redkih, ki za opravljanje obvezne prakse niso plačani, je nesprejemljivo in nepravično«, so prepričani v Dijaški organizaciji Slovenije.
Ravnateljica Srednje zdravstvene šole Ljubljana gospa Silva Kastelic je za 24UR pojasnila, da je neplačevanje praktičnega usposabljanja pri delu vsakoletna problematika našega sistema. Gospa Kastelic pravi, da se dijaki, ki se izobražujejo za poklic bolničar-negovalec, usposabljajo z delom skoraj pol leta, kar pomeni, da pol leta delajo brez plačila: »Tam bi pričakovali, da jim bo delodajalec dal nagrado in jim povrnil potne stroške ali vsaj malico, kot je predpisano v zakonodaji. Kajti dati malico človeku, ki dela, in za katerega si odgovoren, je dostojno«, izpostavila ravnateljica Silva Kastelic.
»S povedanim se v Dijaški organizaciji Slovenije popolnoma strinjamo in poudarjamo, da prihaja do nedvomnega kršenja ne samo zakona, temveč tudi Kolektivne pogodbe za zdravstvo in socialno varstvo, ki že sedaj določa plačevanje malice in prevoza. Dijaki s svojim delom, zagnanostjo in predanostjo izkazujejo visok nivo solidarnosti, a so žal še vedno spregledani in obravnavani neustrezno. Dijaki tako nimajo ustrezne denarne spodbude oz. nagrade, kar posledično predstavlja še večje tveganje za odhod zdravstvenega kadra v tujino, kar je ena od večjih sistemskih problematik v Republiki Sloveniji«, so prepričani v organizaciji.
Dijaška organizacija Slovenije prav zato Ministrstvo za izobraževanje znanost in šport, Ministrstvo za zdravje in Vlado Republike Slovenije poziva, da z medresorskim usklajevanjem čim prej poiščejo ustrezne sistemske rešitve za reševanje omenjene problematike v zvezi z neplačanim praktičnim usposabljanjem z delom dijakov slovenskih srednjih zdravstvenih šol.