Deli novico s tvojimi prijatelji

Lepo vreme nam je zadnje čase še vedno precej naklonjeno, zato sem se tudi tokrat poslužil narave in svežega zraka za pričujoči članek.

 

Bolj kot recepti so to nasveti, kako lahko z začimbami in rastlinami, ki rastejo predvsem v bližini morja, izboljšamo okus jedi in poskrbimo, da dobijo vonj po Istri.

 

REGRAT

 width=Regrat ni ravno priljubljena solata v naših krajih, čeprav raste prav iz vsake reže. Priznam, da ga ni najlažje nabirati in da se je treba odpraviti malo dlje v naravo, če ne želimo jesti solate, ki jo je označil človekov najboljši prijatelj. Ko ga naberemo zadovoljivo količino, ga zelo dobro operemo in osušimo. Ker je precej odporna rastlina, nanj narežemo v olupku skuhan topel krompir. Dodamo popraženo slanino ali še raje podgrlino ter začinimo s soljo, olivnim oljem in kisom.

 

BEZEG

 width=Bezgove cvetove začnemo nabiarati ob koncu maja. Bezeg velja za zdravilno rastlino, saj pomaga pri uravnavanju sladkorne bolezni, znižuje vročino in premaguje prehlad. Ko nabiramo cvetove, se ponovno podamo v primorsko divjino in se skušamo izogibati nabiranja le-teh ob prometnih cestah. Bezgove cvetove lahko posušimo in iz njih kuhamo zdravilen in okusen čaj, lahko jih odenemo v moko in jajce ter jih ocvremo ali pa pripravimo okusen sirup.

 

Za sirup v veliko posodo nalijemo liter in pol hladne vode, dodamo kilogram sladkorja in vsaj petnajst velikih cvetov. Kuhamo slabo uro in dobro precedimo. Shranimo v razkuženih steklenicah na hladnem in temnem. Bezgov sirup z malo limone in listkom melise nam ob vsakem kozarcu pričara pomlad. Žal pa v tej izvedbi izgubi zdravilne lastnosti, povezane z zdravljenjem diabetesa.

 

ČEMAŽ

 width=Čemaž ali divji česen je odlična rastlina, ki pozitivno vpliva na naše telo, saj čisti kri, pomaga pri prebavi, znižuje holesterol v krvi in je tako kot navaden česen tudi naravni antibiotik. Sam ga najraje pripravim kot pesto. V velik možnar dam čemaž, olivno olje, pest naribanega ovčjega sira, kanec limoninega soka, da obdrži lepo zeleno barvo, in olupljene mandlje. Tak namaz je najboljši na kosu polnozrnatega kruha.

 

Pri nabiranju čemaža vam svetujem, da ste sila pozorni, kaj nabirate. Zelo je namreč podoben jesenskemu podlesku, ki nima nobene zdravilne učinkovine, vendar boste zaradi njega končali v bolnici. Če niste prepričani, čemaž raje kupite na tržnici.

 

ROŽMARIN

 width=Rožmarin raste po vsej Istri. Nekateri ga imajo namesto žive meje, drugi kot okrasno rastlino, spet tretji z njim najraje kuhamo. Kot vse omenjene rastline ima tudi rožmarin kup pozitivnih učinkov na telo. Ko pa z njim začinimo okusno ribo, krompir ali zrezek, se hormon sreče dvigne v višave.

 

Če želite pristen okus rožmarina, priporočam focaccio. Zamesimo testo za kruh in pustimo vzhajati čez noč. Zjutraj ga razvaljamo na centimeter debel kvadrat in pustimo, da ponovno vzhaja vsaj dve uri. S palcem ga prepikamo po celi površini, dodamo grobo morsko sol, pest otrebljenega svežega rožmarina in dobro merico olivnega olja. Pečemo 20 minut in postrežemo mlačno, s kozarcem refoška.

 

ŽAJBELJ

 width=Zadnja, a meni najljubša dišavnica je žajbelj. Večina ljudi ga sovraži, sploh zaradi tega, ker so nas kot otroke silili piti čaj oziroma prežgan žajbelj z mlekom, ki naj bi pomagal pri bolečem grlu.

 

A ni boljše osnove za svinjino kot je žajbelj, popečen na olivnem olju. Moja daleč najljubša jed so njoki z žajbljevim maslom. Na mešanici olivnega olja in masla pocvremo pol pesti listov. Ko postanejo hrustljavi, nanje stresemo sveže kuhane domače njoke in nekaj vode, v kateri so se kuhali. Kuhamo še minuto, da se vse prepoji in postrežemo s sveže naribanim pecorinom. Enostavno, a sila okusno.

 

Seveda rastline, ki sem jih opisal, niso edine, ki jih lahko naberete in spremenite v odličen obrok. A če bi opisal čisto vsako, bi porabil precej strani našega časopisa in ostali pisci verjetno ne bi bili zadovoljni. Za podrobnejše opise si lahko kupite ali sposodite priročnike in se z njimi podate raziskovat v naravo. Kljub temu, da nam narava ponuja ogromno zdravih in okusnih jedi, se lahko z nami tudi kruto pošali. Zato vam ponovno polagam na srce, da nabirate in uživate samo rastline, za katere ste prepričani, da jih poznate.

 

Rok Dekorti