“To je zato, ker sveče sproščajo drobne delce drugih onesnaževalcev med gorenjem. Poleg rednega zračenja naših domov je najboljši način za izboljšanje kakovosti zraka v zaprtih prostorih zmanjšanje uporabe kemikalij, ki jih uporabljamo,” pravi strokovnjak za javno zdravje na Univerzi v Semmelweis na Madžarskem. Nekateri proizvajalci sveč uporabljajo eterična olja, da bi se izognili pomanjkljivostim umetnih vonjev, vendar tudi to prinaša zdravstvene tveganje.
Na primer, tujon, ki ga najdemo v eteričnih oljih, je povezan s poškodbami živčnega sistema. Medtem ko cinamaldehid, ki se uporablja v nekaterih svečah z vonjem cimeta, lahko povzroči draženje kože in alergijske reakcije.
Nekateri proizvajalci sveč uporabljajo tudi stenj, kjer je bombaž ovit okoli drugega materiala, kot je kovina, kar ustvarja strupen saje, ki lahko prav tako povzroči težave z dihanjem.
“Ne glede na to, ali so umetno proizvedene ali naravne, vsaka stranska snov za telo predstavlja kemično nevarnost. Te snovi dodatno obremenjujejo jetra, naši presnovni procesi pa niso pripravljeni, da jih obdelajo,” je dodal.
Niso samo sveče tiste, ki povzročajo onesnaženje v zaprtih prostorih, temveč tudi drugi izdelki, kot so čistilni spreji, vape, celo pohištvo.