Johan Verschueren, delegat jezuitov in nekdanji Rupnikov predstojnik, ki se ukvarja s primerom Rupnik, je približno 20 ženskam poslal pisma, v katerih jih je pozval, naj povedo, kaj potrebujejo in kako lahko jezuiti pri tem pomagajo. Kakršnakoli morebitna odškodnina je po njegovih besedah odvisna od posameznika. Za AP je dejal, da se morajo jezuiti učiti od žrtev, da se take zlorabe ne bi ponovile. Kot še piše agencija, gre pri tovrstnih gestah pogosto za gospodarsko, duhovno ali psihološko pomoč, tudi finančne odškodnine ali pomoč pri iskanju dela.
Odvetnica nekaj žrtev je povedala, da je v pismih Verschueren v pismih obžaloval, da se Rupnik ni želel podati na pot resnice in da institucionalna Cerkev že leta noče slišati njihovih trditev ali zagotoviti pravice.
Odvetnica se je jezuitom zahvalila za gesto, vatikanski dikasterij za nauk vere, ki preiskuje Rupnikov primer, pa je pozvala, naj mu končno sodijo in žrtvam povrnejo dostojanstvo.
Rupnika obtožujejo spolnega in psihičnega nasilja
Kot smo že večkrat poročali, je skupina redovnic skupnosti Loyola Rupnika leta 2021 obtožila, da jih je v 90. letih prejšnjega stoletja spolno in psihično zlorabljal. Zlorabil naj bi najmanj dvajset žensk, zlasti v skupnosti v Ljubljani, ki jo je Vatikan pozneje razpustil.
Rupnik medtem vse obtožbe zanika.