V zadnjih mesecih smo priča izredno nevarnim razmeram, ki bi lahko izzvale svetovno vojno. Konflikt med Izraelom in Iranom je nekako potisnil grozote ob vojni v Gazi in spopadu med Rusijo in Ukrajino na stranski tir. V Gazi dnevno umirajo civilisti, medtem pa velike sile samo stopnjujejo svoj vpliv, ki v ničemer ne vodi k miru. Spopad med Rusijo in Ukrajino se spremlja samo še z navedbami o bombardiranju, številom umrlih civilistov, zavzemanju in prevzemanju ozemlja. Tudi tu miru ni na vidiku. Iran ščiti svoje interese, Izrael je na višku pripravljenosti, vzajemni napadi se dnevno vrstijo, padajo strateške točke, umirajo civilisti.
Ob vseh svetovnih vojnih žariščih so ti dogodki samo vrh ledene gore. Vsa svetovna žarišča so davno presegla lokalne okvire. Žarišča se zlivajo. Vse bližje smo popolni, svetovni vojaški konfrontaciji. Ogrožen je ves svet, svet ni več varen prostor. Seveda se ob tem tudi Slovenijo postavlja v neposredno nevarnost. Četudi smo daleč od neposrednih bojišč, to nikakor ne pomeni, da smo imuni na posledice. V primeru širitve konfliktov nas bo prizadela gospodarska kriza, vojni begunci in destabilizacija celotnega območja. Ob naši vojski in obrambnih zmogljivostih moramo biti državljani pripravljeni na izredne razmere. Članstvo v Nato nam zagotavlja kolektivno zaščito, pri čemer je naša nacionalna varnost odvisna od skupne pripravljenosti celotnega zavezništva.
Sedaj moram spomniti na vse demografsko-epidemiološke posledice vojnih konfliktov. Neposredne posledice vključujejo znatne izgube življenj, saj so žrtve pogosto moški, mladi odrasli, vse pogosteje ženske in otroci. To vpliva na starostno in spolno strukturo prebivalstva. Vojne sprožijo razseljevanje, migracije in spremembe v etnični sestavi populacije. Ob uničenju zdravstvenih sistemov, pomanjkanju hrane in vode, čistoče in osnovnih higienskih potreb se širijo nalezljive bolezni in umrljivost povečuje. Obolevnost se povečuje ob trajnih poškodbah, invalidnosti in duševnih motnjah. Dolgoročni učinki vojne vključujejo spremembe v demografskih vzorcih in zmanjšanje kakovosti življenja, kar vpliva tudi na gospodarski razvoj in socialno stabilnost. Skupno gledano, vojne povzročajo široke in trajne spremembe v vseh plasteh družbenega življenja, ki jih je težko povrniti.
Zato bodimo pripravljeni, previdni in povezani. Zavedati se moramo, da vojna ni več le opcija, temveč resnično tveganje, ki ga številni svetovni voditelji že vpeljujejo.