Dušan Šarotar: Poleg umetne inteligence me zanima tudi umetniška

Gledalci TV Koper so lahko v ponedeljkovem večeru ujeli posebno oddajo, ki je v živo potekala iz atrija Regionalnega RTV centra in se predvajala tudi na malih ekranih. Predstavil se je Dušan Šarotar v prijetni družbi moderatorke Irene Urbič, s pogovorom o literarnosti, umetni inteligenci in duši pa je otvoril letošnji festival Vilenica, katerega osrednji gost je letos prav Šarotar.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Festival Vilenica bo letos potekal med 2. in 7. septembrom. Tema letošnjega festivala je umetna inteligenca, potekal pa bo pod geslom ›Ikar 2.0‹. “Letošnja, predjubilejna, 39. Vilenica se bo soočila z izzivom, ki se imenuje umetna inteligenca, tako da bo skušala krmariti med obema skrajnostma – med idealizacijo in strahom,” so zapisali organizatorji festivala.

Dušan Šarotar je slovenski pisatelj, pesnik, publicist in scenarist, vendar še veliko več od tega, saj se tudi sam ne more opredeliti za eno stvar. Svojega dela ne razume kot poklic. “Moje delo in delo pesnikov je edino sanjarjenje,” je dejal Šarotar v včerajšnjem pogovoru. “Biti pesnik ni poklic, ampak če bi bil, bi bil najtežji,” je dodal pesnik, ki prihaja iz Prekmurja, rojen v Murski Soboti. Osrednji temi njegovih zadnjih romanov, novel in poezije sta usoda judovske skupnosti in holokavst v Murski Soboti ter širše v Prekmurju.

457024423 512097944863493 3333186739620645387 n

V pogovoru se je dotaknil tudi prekmurščine, v kateri sanja: “Ko napišem prvo besedo, pišem, kolikor se da, v visoki knjižni slovenščini. Ko se pogovarjam, ko sanjam, ko sem v družbi svojih najbližjih, govorim v prekmurščini. Šele zdaj vidim, da te razlike ni… ni pomembno, v katerem jeziku se pogovarjaš. Pomembno za ustvarjalca je, da odkrije: Moj prvi jezik je tišina. Nagovarjam in govorim iz tišine,” je dejal.

Glede na to, da je glavna tema letošnjega mednarodnega literarnega festivala prav umetna inteligenca, so se dotaknili tudi te teme. O tej novosti našega sodobnega življenja Šarotar pravi, da nima odpora: “Uporabljal sem jo že od začetka, raziskoval, vendar me poleg umetne zanima tudi umetniška inteligenca. Umetniki, ustvarjanje in poezija so nujno potrebni v današnjem svetu.”

457315973 1038461124391704 5464221847344942968 n

O umetni inteligenci bo še veliko govora na letošnjem festivalu, ki se uradno odpira danes s podelitvijo pisateljske nagrade SEP za mlade avtorje za leto 2024 in okroglo mizo. V sredo se festival iz Ljubljane seli v Trst, kjer bo potekal ‘Literarni pristan’ z avtorji Moniko Herceg (Hrvaška), Miljenkom Jergovićem (Hrvaška/BiH) in Paolom Rumizom (Italija) v Antico Caffè San Marco. Celoten program festivala si lahko ogledate TUKAJ.