Čeprav veliko ljudi kadi (petina Slovencev), ta trend upada. Dosedanji ukrepi za zmanjševanje odstotka kadilcev so pokazali rezultate. Opaziti je, da kadi vse manj mladih. Vendar se tobačna industrija tem trendom prilagaja in na trg pošilja nove izdelke.
Kajenje je še vedno problem: nezdrave snovi v cigaretah so vzrok številnih bolezni. Okoli 15 odstotkov na novo odkritih rakov je mogoče povezati s kajenjem.
Eden od odgovorov tobačne industrije so zagotovo elektronske cigarete. Elektronske cigarete so cenovno ugodnejše, arome pa pritegnejo mlade in olajšajo začetek kajenja. Zaradi arom sadja, začimb, zelišč in alkohola, med njimi izstopata zlasti mentol in vanilja, so namreč ljudje bolj pripravljeni preizkusiti elektronske cigarete. Po drugi strani, strokovnjaki opozarjajo, da elektronske cigarete, ki povzročajo bolezni pljuč, pljučnega raka in kardiovaskularne bolezni, niso pripomoček za opuščanje kajenja in zagotovo ogrožajo naše zdravje.
Podatki kažejo, da se uporaba elektronskih cigaret med otroki povečuje, je povedala Manca Kozlovič iz mladinske zveze Brez izgovora, piše N1.
Z novelo zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov želijo na ministrstvu za zdravje prepovedati arome, značilne za ogrevane tobačne izdelke. Opozarjajo namreč, da so, čeprav so arome lahko popolnoma zdrave v prehrani, za vdihavanje nevarne. Takšna omejitev že zdaj velja za cigarete in tobak za zvijanje. Predlog novele zakona prepoveduje tudi kadilnice v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih in na embalažo ogrevanih tobačnih izdelkov uvaja splošna, informativna in sestavljena zdravstvena opozorila, kot to velja za druge tobačne izdelke za kajenje.