Ekstremna vročina v Evropi: “V treh dneh bi lahko umrlo 4500 ljudi”

Evropa se že nekaj dni sooča z ekstremnim vročinskim valom, ki ogroža zdravje milijonov ljudi, strokovnjaki pa opozarjajo, da bi lahko v samo nekaj dneh zabeležili še na tisoče dodatnih smrtnih žrtev.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Naslednji trije dnevi najbolj nevarni

Strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko v naslednjih treh dneh zaradi posledic, ki jih terjajo visoke temperature, umrlo približno 4500 ljudi.

Temperature so v nekaterih regijah presegle 40 stopinj, v španski regiji Huelva pa so zabeležili nov junijski rekord, ki znaša 46 °C.

Poleg Španije podoben scenarij beležijo tudi v Italiji, Grčiji, na Portugalskem, Hrvaškem, pri nas v Sloveniji in na Zahodnem Balkanu, kjer vročina povzroča požare, vrstijo se obiski v bolnišnicah in civilne žrtve. Nacionalne meteorološke službe izdajajo rdeča opozorila, bolnišnice pa so v pripravljenosti.

V Španiji v so v dveh mestih izdali zdravstvena opozorila, v kar 804 primerih pa so bila izdana opozorila za najvišjo stopnjo pripravljenosti, poroča nacionalna agencija Aemet.

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je pozvala evropske države k hitremu in odločnemu odzivu ter poudarila, da so takšni vročinski valovi postali predvidljivi – a hkrati bi jih lahko tudi preprečili.

“Ni več vprašanje, ali bomo imeli vročinski val, ampak koliko jih bomo doživeli letos in kako dolgo bodo trajali,” je opozorila Marisol Yglesias Gonzalez, strokovnjakinja WHO za podnebne spremembe in zdravje.

vročina

Med najbolj ogroženimi tudi Slovenija

Pierre Masselot, statistik na londonski šoli za higieno in tropsko medicino, napoveduje, da bi lahko med 30. junijem in 3. julijem zabeležili več kot 4500 dodatnih smrti. Države, ki so po njegovi analizi najbolj ogrožene, so Italija, Hrvaška, Slovenija in Luksemburg.

Vročina terja več kot 175.000 življenj na leto

Glede na obsežno študijo, objavljeno januarja, katere soavtor je bil Masselot, vročina že zahteva več kot 175.000 življenj letno v evropski regiji SZO, ki sega od Islandije do Rusije. Opozarja, da se bo število smrtnih žrtev hitro povečalo, če ne bodo sprejeti resni ukrepi za prilagajanje podnebnim spremembam in ukrepi za zaščito ranljivih skupin.

SZO ponovno poudarja, da so podnebne spremembe, ki jih povzroča kurjenje fosilnih goriv, ​​vzrok za vse pogostejše in intenzivnejše vročinske valove, ki resno ogrožajo zdravje državljanov.

vročina

Vročinski valovi bodo postali daljši, močnejši in bolj uničujoči, če se na svetovni ravni ne bodo sprejeli sistemski ukrepi, pravi organizacija.

Omejite gibanje na prostem

Zdravniki svetujejo:

da se izogibate gibanju na prostem v najbolj vročem delu dneva (od 11. do 17. ure),

pijete dovolj tekočine,

hladite prostore,

redno spremljate opozorila lokalnih služb

ter skrbite za starejše in kronično bolne.