Eno najljubših jesenskih živil je odlično za imunost in je polno antioksidantov

Jesen ne pomeni le hladnejših dni, ampak tudi potrebo po krepitvi imunskega sistema. Čeprav mnogi bučo povezujejo z nočjo čarovnic, strokovnjaki menijo, da si to živilo zasluži mesto v naši prehrani skozi vse leto. V ZDA je Center za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) bučo uvrstil visoko na lestvici prehranske vrednosti med sadjem in zelenjavo, strokovnjaki pa jo izpostavljajo kot vir številnih koristnih sestavin.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Po mnenju nutricionistke Jessice Swift Harrell je buča pogosto spregledana, čeprav ima številne funkcionalne koristi za naše zdravje. “Buča je polna antioksidantov, še posebej beta-karotena, ki uničuje proste radikale in se bori proti vnetjem, ki lahko resno škodijo našemu zdravju,” je Harrell povedala za Good Housekeeping.

Buča je bogata z vlakninami, ki stabilizirajo raven sladkorja v krvi, uravnavajo prebavo in hranijo črevesno mikrobioto. Poleg tega vsebuje vitamine A, C in E, nujne za krepitev imunosti, kar je še posebej pomembno v zimskih mesecih. Antioksidanti in polifenoli, ki jih vsebuje buča, delujejo proti oksidativnemu stresu, kar lahko pomaga pri preprečevanju različnih bolezni, vključno s sladkorno boleznijo, rakom in srčno-žilnimi težavami.

Tudi bučna semena so zdrava

Prava zakladnica zdravja so tudi bučna semena. Bogate so z nenasičenimi maščobnimi kislinami, kot sta linolna in oleinska kislina, ki lahko pomagajo zmanjšati slab holesterol in ščitijo srce. Beta karoten iz buče prispeva tudi k zdravju oči in lahko zmanjša tveganje za težave z vidom v starosti.

Vlaknine v bučah upočasnjujejo vstop sladkorja v krvni obtok in preprečujejo nenadne skoke krvnega sladkorja, kar je še posebej koristno za ljudi s sladkorno boleznijo ali tiste, ki želijo ohraniti stabilno raven energije čez dan.

Nekaj receptov iz tega živila smo zbrali tudi v naši rubriki Kulinarika.

Jesenski recept: Bučna juha s kokosom in ingverjem