Ena izmed najbolj znanih zgodb govori o slaščičarju iz dvorske kuhinje, ki je eksperimentiral z jajčno maso za omlet, da bi ustvaril nov, lahek desert za Elizabeto, ženo Franca Jožefa I., bolj znano kot Sissi. Vendar palačinka ni uspela. Sluga, ki tega ni vedel, jo je postregel cesarskemu paru, ki je, presenečeno vprašal “Kaj je to za hec?” Sluga je hitro odgovoril: “To je kaiserschmarrn.”
Druga zgodba pravi, da je cesar nekoč med potovanjem po alpskih pašnikih po lovu zavijal v skromen dom kmečke družine, da bi se skril pred nevihto. V paničnem strahu pred tem, da bo v hiši cesar, je žena uničila palačinke, ki jih je pekla v ponvi. Vendar je bilo jedi kljub temu izredno všeč cesarju, čeprav je to poimenovala “schmarrn” (zmešnjava, kaša), zato jo je cesar poimenoval “kaiserschmarrn”.
Ne glede na to, katero zgodbo boste sprejeli, to ne zmanjša enostavnosti in slastnosti kaiserschmarrna. Jed se je v 20. stoletju tako razširila, da danes obstajajo številne različice po vsej Evropi.
V Avstriji se testo reže na manjše koščke, posuje z rozinami in sladkorjem v prahu ter postreže s slivovo ali jabolčno omako. Rozine se lahko med pečenjem vmešajo tudi v testo. Malce bolj zapletena različica vključuje beljake, ki se stepajo in vmešajo v testo, da postane bolj zračno.
Kaiserschmarren – sestavine:
-
4 jajca
-
250 ml mleka
-
30 g sladkorja
-
150 g moke
-
50 g masla
-
sol in sladkor v prahu
Kaiserschmarren – priprava:
-
Ločite rumenjake in beljake. Beljake stepite v čvrst sneg. Rumenjakom dodajte mleko in moko, jih malo posolite ter dobro premešajte v gladko maso.
-
V maso z rumenjaki dodajte sneg iz beljakov in nežno premešajte z lopatico.
-
V večjo ponev dajte maslo, ko se stopi, vlijte dobro premešano maso.
-
Pecite na srednje močni temperaturi. Nato obrnite testo na drugo stran, pecite 2 do 3 minute, nato pa ga z lopatico ali vilicami raztrgajte na večje kose.
-
Še nekaj minut pecite, občasno obračajte koščke, dokler niso popolnoma pečeni, vendar jih ne stiskajte. Postavite jih na krožnik, posujte s sladkorjem v prahu in postrezite.