Zveza potrošnikov Slovenije je že opozorila kupce, naj bodo previdni pri uporabi spletnih aplikacij za spletno nakupovanje, kot sta Shein in Temu. Cene so zelo nizke, vendar skorajda ni nobenega zagotovila za kakovost izdelkov, prav tako pa je omejen prostor za uveljavljanje pravic potrošnikov.
Zato Evropska unija razmišljajo o uvedbi ukrepov, ki vključujejo nov davek na prihodke platform za e-trgovino in administrativno pristojbino za obdelavo posameznega izdelka.
Po ocenah evropskega komisarja za trgovino Maroša Šefčoviča bo letos v Evropo prispelo približno štiri milijarde paketov z vrednostjo manj kot 150 evrov, kar je trenutni prag za plačilo carine. Ker kitajske spletne trgovine večinoma ponujajo izdelke, ki so občutno cenejši od tega zneska, se za carine redko kdo odloča. Število paketov se je od leta 2022 potrojilo.
Čeprav je to ugodno za denarnice potrošnikov, EU opozarja, da zaradi tega večina izdelkov ni ustrezno preverjena, kar je povzročilo porast nevarnega blaga, kot so strupene igrače, poroča Financial Times.
Toy Industries of Europe je izvedel raziskavo 100 izdelkov, kupljenih na desetih spletnih platformah (vključno z Amazonom), rezultati pa so šokantni – kar 80 % izdelkov ne ustreza evropskim varnostnim standardom. Najpogosteje so vsebovali nevarne kemikalije v količinah, ki so bile bistveno višje od dovoljenih. V enem primeru je bila otroška igrača za zobe tako slabo izdelana, da bi se lahko zlomila in povzročila zadušitev.
Šest od desetih preučenih spletnih trgovin je sicer podpisalo obljubo o varnosti izdelkov, a rezultati kažejo, da tega ne izvajajo dosledno.
Negativni vplivi na evropsko gospodarstvo
Priljubljenost kitajskih trgovcev sili evropske konkurente v zniževanje cen, čeprav se stroški proizvodnje nenehno povečujejo. Uradniki opozarjajo, da bi to lahko prisililo tudi evropska podjetja, da začnejo uvažati in preprodajati cenejše kitajsko blago. Prav tako narašča problem ponarejenih izdelkov.
EU razmišlja o ukinitvi vrednostnega praga 150 evrov, pod katerim so paketi oproščeni carin – enako ukrepajo tudi v ZDA. Vendar letališča opozarjajo, da bi to lahko še dodatno obremenilo že tako preobremenjene carinike. Na primer, letališče Schiphol v Amsterdamu in pristanišče Rotterdam skupaj obdelata 3,5 milijona paketov dnevno – to je 40 paketov na sekundo.
Povečanje nevarnih izdelkov
Število nevarnih izdelkov, ki so jih države prijavile, se je leta 2023 povečalo za več kot 50 % v primerjavi s prejšnjim letom. Med izdelki z najpogostejšimi varnostnimi tveganji so kozmetika, igrače in elektronske naprave.
EU raziskuje tudi platformo Temu, da bi zmanjšali pretok nevarnih izdelkov. Med potencialnimi ukrepi so visoke denarne kazni in celo prepoved delovanja platforme v določeni državi. Poleg tega razmišljajo o davku na prihodke platform za e-trgovino, ki bi veljal tako za evropska kot za tuja podjetja. Ta ukrep pa bi moral potrditi vseh 27 članic EU in bi lahko škodoval evropskim podjetjem v času, ko se Evropa osredotoča na digitalizacijo.
Iz Temua in Sheina so sporočili, da podpirajo spremembe politik, ki so v korist potrošnikom in zagotavljajo transparentno konkurenco. Menijo, da te spremembe ne bodo negativno vplivale na njihovo poslovanje.