Evropa v primežu peklenske vročine: V Španiji 46 stopinj Celzija (video)

Vročina v večjem delu Evrope vztraja, zaradi visokih temperatur so v številnih državah izdali rdeča opozorila, med drugim tudi v Španiji, kjer se je živo srebro povzpelo vse do 46 stopinj Celzija. Na Hrvaškem temperature tudi ponoči niso padle pod 30, v Italiji pa so zaradi navala na urgenco zagotovili posebne poti za primere vročinskega udara in vzpostavili zavetišča s klimatskimi napravami. Ponekod so v času največje vročine prepovedali delo na prostem.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Tudi v Nemčiji je v prihodnjih dneh pričakovati temperature do 40 stopinj Celzija, na Mont Blancu so že nad lediščem. Ohladitve za zdaj ni na vidiku, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

V Italiji opozorila pred vročino

Na Sardiniji so regionalne oblasti izdale opozorilo pred vročino. Temperature naj bi se dvignile tudi do 41 stopinj Celzija, najprej na zahodu, od ponedeljka dalje pa tudi na vzhodu otoka. Tudi ponoči ne bo pod 20 stopinj. Na italijanski celini je še posebej vroče v Firencah. V prihodnjih dneh naj bi temperature vztrajale pri 39 ali 40 stopinjah kar pet zaporednih dni, česar v zgodovini tega mesta ne pomnijo.

vročina

Nenavadno visoke so tudi temperature morja, na Siciliji so v soboto pogasili 15 gozdnih požarov.

Kot drugod tudi v Italiji vlada ogromno povpraševanje po klimatskih napravah, za okoli 30 odstotkov se je v zadnjih treh letih zvišala cena sladoleda.

Posebne poti za vročinski udar

Zaradi večjega števila ljudi, ki v času vročine potrebuje nujno medicinsko pomoč, so reorganizirali tudi dostop do zdravnikov. V Neaplju so tako vzpostavili posebne poti za vročinski udar, po katerih lahko bolnike hitro pripeljejo do nujne pomoči.

V Bologni so vzpostavili sedem klimatiziranih zavetišč s pitno vodo, v Rimu pa imajo te dni starejši od 70 let brezplačen dostop do mestnih bazenov.

Na Siciliji, kjer pričakujejo temperature okoli 39 stopinj Celzija, so prepovedali delo na prostem v najbolj vročih urah dneva, sindikati si prizadevajo, da bi se ukrep razširil tudi na druge regije.

Rdeča opozorila pred vročino veljajo v nekaterih delih Portugalske, Italije in Hrvaške, v delih Španije, Francije, Avstrije, Belgije, Bosne in Hercegovine, Madžarske, Srbije, Švice in tudi Slovenije pa oranžna opozorila.

Temperature na zahodnem Balkanu so marsikje že presegle 40 stopinj Celzija. V Severni Makedoniji so izmerili 42 stopinj Celzija, rekordi padajo tudi v Srbiji in pri nas.

vročina

Peklensko tudi na Hrvaškem

Vroče je tudi na Hrvaškem, v Šibeniku so v nedeljo izmerili 38 stopinj Celzija. Ohladilo se ni niti ponoči, saj se temperature marsikje niso spustile pod 30 stopinj Celzija, poroča Dalmacija danas. V kraju Brela so ponoči izmerili 32 stopinj Celzija, v Dubrovniku 31,9, na Hvaru 30,9, v Trogirju 30,3 stopinje Celzija.

Razlog za visoke temperature je tudi fen – veter, ki se ob spuščanju v dolino segreva. Peklensko vroče bo na Hrvaškem tudi ta teden, saj se bodo temperature gibale med 33 in 39 stopinj Celzija.

Izredne razmere v Španiji

Najhuje je sicer v Španiji, kjer so v mestu El Granado izmerili nov junijski rekord – živo srebro se je povzpelo vse do 46 stopinj Celzija. Letošnji junij bi lahko tako postal najtoplejši v zgodovini.

Zaradi visokih temperatur predvsem starejši v večjih mestih potrebujejo zdravniško pomoč. V Barceloni že preiskujejo smrt starejše ženske, ki je v času vročine pometala cesto in nato umrla.

Na Mont Blancu 1,4 stopinje Celzija

Vročinski val je zajel tudi skoraj celotno Francijo. Naraščanje temperatur ne prizanaša niti višje ležečim predelom. Na merilnem mestu Colle Major na Mont Blancu, ki se nahaja na nadmorski višini 4750 metrov, so v soboto opoldne namerili 1,4 stopinje Celzija. Dosedanji rekord so na tem mestu zabeležili avgusta lani, ko je temperatura nad lediščem vztrajala 33 ur.

Takšne vrednosti so na tej nadmorski višini izjemno nenavadne in predstavljajo jasen znak podnebnih sprememb, ki očitno vplivajo tudi na najvišje predele, poroča APA.

Prvi vročinski val tega poletja sledi več toplotnim rekordom, vključno z najtoplejšim marcem v Evropi doslej. Po ocenah meteorologov bi lahko vročina vztrajala še več dni. Območje visokega zračnega pritiska naj bi se na prehodu iz junija v julij gibalo naprej proti severu in po ocenah italijanskih vremenoslovcev doseglo celo Škotsko, Norveško in Švedsko.