Evropo duši izjemen vročinski val, ki zaenkrat še ne popušča. Temperature se vzpenjajo do 40 °C, noči pa ostajajo nenavadno tople – meteorologi poročajo o pogostih »tropskih nočeh«, ko se živo srebro ne spusti pod 20 °C. Po besedah vremenoslovcev smo trenutno 7 do 8 °C nad povprečnimi temperaturami za konec junija, kar kaže na vse bolj opazne in nevarne vplive podnebnih sprememb.
Kaj je vzrok za vročinski val?
Vzrok za to izjemno vročino je močan anticiklon afriškega izvora, ki je iz Sahare prinesel suhe in vroče zračne mase ter zajel celoten sredozemski prostor in segel vse do osrčja Evrope. To pomeni ne le visoke temperature čez dan, ampak tudi povečano tveganje za vremenske ekstreme, saj segreti zrak povečuje izhlapevanje morja – vir energije za nevihte in točo, ki se lahko pojavijo ob nenadni spremembi vremena.
V Furlaniji – Julijski krajini prepoved težaškega dela
Medtem ko se številna mesta na jugu Evrope borijo z vročinskimi rekordi, je Furlanija – Julijska krajina (FJK) prva regija v Italiji, ki je uvedla sistemski ukrep za zaščito delavcev. Od 2. julija do 15. septembra 2025 velja prepoved opravljanja težaškega fizičnega dela med 12.30 in 16. uro – torej v času, ko so razmere najbolj neznosne in nevarne za zdravje. Ukrep zajema delavce na gradbiščih in v kamnolomih, zaposlene v kmetijstvu in delavce v prostorih brez klimatske naprave ali primernega prezračevanja.
Čeprav v FJK do zdaj ni bilo smrtnih žrtev zaradi vročine, regija želi z omejitvijo dela v najbolj vročih urah zmanjšati tveganje za toplotne udare, izčrpanost in druge zdravstvene zaplete.
Koliko bo še trajal vročinski val?
Vremenoslovci opozarjajo, da bo vrhunec vročinskega vala dosežen te dni, nato pa lahko sledi ohladitev – vendar tudi povečana verjetnost neurij, silovitih neviht in toče, predvsem na severu Italije. To so, kot pravijo strokovnjaki, »dve plati iste medalje«: bolj kot se ozračje segreva, več energije je na voljo za razvoj ekstremnih vremenskih pojavov.