Evropo so zajele visoke in rekordne temperature

Sardinija in Sicilija naj bi bili blizu trenutnemu evropskemu temperaturnemu rekordu 48,8 stopinje Celzija.

Deli novico s tvojimi prijatelji

 

Evropo preplavlja grozljiv in smrtonosen vročinski val, ki bi lahko prinesel rekordne temperature in vzbujal resno zaskrbljenost glede vplivov na zdravje ljudi, zlasti ker veliko turistov prihaja v Evropo.

 

Kot poročajo na spletnem portalu CNN, se deli Španije, Francije, Grčije, Hrvaške in Italije soočajo z močno vročino, pri čemer se temperature lahko dvignejo nad 40 stopinj Celzija.

 

»Ta teden se temperature po vsej Evropi dvigujejo sredi intenzivnega in dolgotrajnega obdobja vročine. In šele začelo se je,« je v izjavi zapisala Evropska vesoljska agencija (ESA).

 

Vročina je ena najbolj smrtonosnih naravnih nevarnosti – lani je v hudem poletnem vročinskem valu v Evropi umrlo več kot 61.000 ljudi. Trenutni vročinski val – ki ga je italijansko meteorološko društvo poimenovalo »Cerberus« po troglavi pošasti iz Dantejevega »Pekla« – je spodbudil nadaljnje strahove za zdravje ljudi, zlasti ker sovpada z enim najbolj obremenjenih obdobij evropskega poletnega turizma.

 

V Italiji bi lahko temperature dosegle rekordne vrednosti. Sardinija in Sicilija naj bi bili blizu trenutnemu evropskemu temperaturnemu rekordu 48,8 stopinje Celzija, ​​poroča ESA.

 

V petek je italijansko ministrstvo za zdravje izdalo opozorilo o “ekstremnem” zdravstvenem tveganju za 15 mest – vključno z Rimom in Firencami -, saj naj bi se vročinski val nadaljeval v soboto in nedeljo.

 

Vročina je zahtevala vsaj eno življenje v Italiji, kjer se je 44-letni gradbeni delavec zgrudil v severnem mestu Lodi in v torek umrl v bolnišnici.

 

V Rimu je več turistov ta teden padlo v nezavest zaradi vročinskega udara, pri čemer je en britanski turist v torek ostal brez zavesti pred starodavnim rimskim Kolosejem.

 

Alessandro Miani, predsednik italijanskega združenja za okoljsko medicino (SIMA), je v sredo za državno televizijo RAI povedal, da ima Italija »žalosten rekord med evropskimi državami z največjim številom smrti zaradi vročinskih valov«.

 

V Grčiji so oblasti sporočile, da bi lahko temperature v petek ali soboto dosegle 44 stopinj Celzija.

 

Grško ministrstvo za kulturo je sporočilo, da je bila Akropola v Atenah v petek zaprta od poldneva po lokalnem času do 17. ure. Policija in reševalne službe so pomagale turistki, ki se je zaradi vročine na Akropoli znašla v težavah, je policija v petek sporočila na Twitterju.

 

Po napovedi grške meteorološke službe bodo temperature v Atenah do poldneva dosegle najvišjo vrednost pri 42 Celzija.

 

Na Hrvaškem je bilo napotenih več deset gasilcev, ko je izbruhnil velik požar v bližini Grebaštice, majhnega mesta blizu obalnega mesta Šibenik, poroča CNN.

 

Približno 80 gasilcev in 28 gasilskih vozil se je borilo z ognjenimi zubmi. Pri gašenju je pomagalo tudi letalo Canadair. Uničenih je veliko hiš in avtov. Okolica Grebaštice je ostala brez elektrike. Z bližnjih turističnih plaž je bilo mogoče videti oblake dima nad vasmi, je v petek poročal Reuters.

 

Pričakuje se, da bodo temperature do naslednjega tedna po vsej regiji ostale okoli 40 stopinj Celzija.

 

Kako ravnati v vročinskem valu?

 

Toplota se imenuje »tihi morilec«, ker je ne vidite, vendar lahko hitro postane smrtonosna. Zelo mladi, starejši in tisti, ki morajo veliko časa preživeti zunaj, kot so delavci na prostem in brezdomci, so še posebej ranljivi.

 

Telo je navajeno na razpon temperatur med približno 36 do 37 stopinj Celzija. Ko se dvigne nad to vrednost, se telo poti, da se ohladi, a višja kot je temperatura, težje se je ohladiti – še posebej, če je vlažno, kar pomeni, da znoj ne more tako zlahka izhlapeti.

 

Toplotna izčrpanost ali toplotni udar se lahko pojavi, ko se vaše telo pregreje. To lahko povzroči vrtoglavico, slabost in glavobole. Vročinski udar je resnejši in se zgodi, ko se telesna temperatura povzpne na 40 stopinj Celzija ali več. Toplotni udar lahko poškoduje organe ali celo povzroči smrt.

 

Eno glavnih priporočil, da se ljudje zaščitijo pred vročino, je, da ostanejo notri in se izogibajo gibanju v najbolj vročih delih dneva, zlasti med 11. in 15. uro. Ko ste zunaj, ostanite v senci.

 

Strokovnjaki svetujejo, da nosite lahka ohlapna oblačila, klobuk in kremo za sončenje ter pijte veliko vode, tudi če ne čutite žeje, izogibajte pa se alkoholu in kofeinskim pijačam.

 

Prav tako je pomembno paziti na druge, pravi Judith Linden, profesorica na oddelku za nujno medicino na medicinski fakulteti Univerze v Bostonu.

 

»Če nekdo začne čutiti vrtoglavico, vrtoglavico, slabost ali glavobol, je to čas za takojšnje ukrepanje. To pomeni, da jih spravimo iz vročine v hladno okolje,« je ta teden povedala za CNN.