Izbirna komisija je danes izbrala Novo Gorico kot tisto slovensko mesto, ki bo leta 2025 skupaj z nemškim mestom Chemnitz nosilo naziv Evropska prestolnica kulture (EPK). Nova Gorica je kandidaturo za EPK 2025 pripravila v sodelovanju s čezmejno Gorico. Poimenovali so jo Go! Borderless, Gremo! Brezmejno.
Istrska mesta Piran, Izola, Koper in Ankaran niso bila izbrana za Evropsko prestolnico kulture za leto 2025. Kljub temu je ekipa PI2025 je ponosna, da je v finalnem krogu lahko tekmovala z zahtevno konkurenco s kolegi iz Ljubljane, Nove Gorice in Ptuja. »Zmagovalcem iz Nove Gorice res iskreno čestitamo in jim ponujamo sodelovanje«, so zapisali v sporočilu za javnost.
Povedali so, da je bila pot, ki so jo v dveh letih prehodili, neprecenljiva izkušnja, včasih tudi naporna in vijugasta, vselej pa povezujoča in navdihujoča.
»Od začetne zamisli, strnjene v naslovu VAL SPREMEMB, je skupina snovalcev, podprta s 25 člani umetniškega sveta in občinskimi upravami štirih obalnih mest, tkala vezi z ustvarjalci, deležniki s področja kulture, javnimi zavodi, univerzami, raziskovalnimi ustanovami in kulturnimi producenti ter domačimi in tujimi strokovnjaki in partnerji.
Vsem smo globoko hvaležni za vso podporo, pomoč in nasvete, dragoceni so bili tudi dvomi in kritika. Brez soočanj mnenj ni napredka«, so še zapisali.
Glavni cilj ideje Evropske prestolnice kulture je ohranjati in spodbujati raznolikost kultur v Evropi in poudarjati njihove skupne značilnosti ter povečati občutek državljanov, da pripadajo skupnemu kulturnemu prostoru na eni, in spodbujati prispevek kulture k dolgoročnemu razvoju mest na drugi strani. »Vseh zamisli pod okriljem Evropske prestolnice kulture ne bomo mogli uresničiti. V naše kraje verjetno ne bomo mogli pripeljati vrhunskih umetnikov, s katerimi smo navezali stik, s številnimi mesti in ustanovami po Evropi tudi ne bomo mogli sodelovati tako tvorno, kot smo načrtovali«, so poudarili v projektni ekipi.
»Pa vendarle: vse štiri občine so pokazale, da čutijo dobro energijo, da vidijo smisel načrtov za čas do leta 2025 in dlje in da razumejo potrebo po spremembah. Zato smo prepričani, da se nekaterim dobrim skupnim načrtom ne bodo odpovedale. Šlo bo počasneje in vsebin bo nekoliko manj, povezovanje in sodelovanje pa ostajata kot smiselna in trajna zaveza«, so prepričani v ekipi.
Kot so dejali, bi bila velika škoda, če bi ustavili ustvarjalni proces, ki se je komaj dobro začel. Ekipa, ki je v njem sodelovala, pričakuje, da se bo spomladi nadaljevala priprava izvedbenega dela skupne strategije PIKA, za katero želijo, da bi jo prihodnje leto sprejele vse občine v dopolnjeni obliki. »Verjamemo tudi, da bomo še naprej tkali dobre vezi s sosedi in s prijateljskimi partnerji po Evropi in zunaj nje. Več kot 500 jih je. Na ta rekord smo zelo ponosni«, so zapisali.
Foto: www.slovenia.info