Od prejšnjega leta FUGA obstaja kot festival samostojno oziroma ne več kot del Primorskega poletnega festivala. Kako je prišlo do te spremembe in kaj to pomeni za festival?
PPF Mladi je bil segment Primorskega poletnega festivala, lani pa smo se podali na svojo pot, vendar ostali del produkcije Gledališča Koper in Študentske organizacije Univerze na Pirmorskem. Festival je tako dobil novo, lastno podobo, svoje ime, logo in postal zaključena celota. Vsako leto je festival bolj obiskan s strani udeležencev in gledalcev. Letos bo na festivalu kar 60 študentov, ki bodo v Kopru preživeli vseh šest festivalskih dni.
Povejte nekaj več o programu in udeležencih.
5. Festival FUGA se bo odvijal v Gledališču Koper med 10. in 15. julijem 2024, s pričetkom predstav ob 20.00. Do sedaj smo program sestavljali v sodelovanju s profesorji povabljenih akademij, letos pa smo prvič razposlali prijavnice na akademije po vsej Evropi. Prejeli smo kar šestnajst prijav iz devetih držav. Program sestavlja šest uvrščenih predstav s prestižnih evropskih akademij iz Budimpešte (HU), Verscia (CH), Ljubljane (SI), Krakova (PL), Beograda in Novega sada (RS). Predstavam bo sledil spremljevalni program, ki ga letos prvič soorganizira Kulturno izobraževalno društvo PiNA in se bo odvijal v in pred Bastionom. Ogledali si bomo avdio-vizualne ter intermedijske umetniške stvaritve. Za zaključek festivala pa pripravljamo tudi dva koncerta na isti lokaciji.
Letos bodo na festivalu prvič podeljene strokovne nagrade. Strokovna žirija, ki jo sestavljajo slovenska igralka, pesnica in dramatičarka Anja Novak, čilski dramatik in performer Nicolas Lange ter srbska režiserka in profesorica Ivana Vujić, bo podelila tri nagrade. Poleg tega pa bo četrto nagrado že tretje leto podelilo občinstvo.
Za študentke in študente pa pripravljamo tridnevno strokovno delavnico, ki jo bo vodil režiser Kokan Mladenović.
Kakšne predstave lahko pričakujemo?
Predstave povezuje aktualnost, inovativnost in tematska poglobljenost. Obravnavajo iskanje smisla in eksistence sodobnega in mladega posameznika v osebnem in družbenem kontekstu. Skupno jim je določeno obravnavanje preteklosti za bolj smiselno interpretacijo prihodnosti – priča tega pa je gledalec v sedanjosti. Naslavljajo človekov in človeški obstoj ter relevanco znotraj na videz nedoločljivih zakonov kozmosa.
Festivalska prihodnost?
Razvoj festivala bo sledil petletni viziji, ki je nastala v preteklem letu. Načrtovana je tako vsebinska kot tudi prostorska razširitev festivala, kaj več pa v tem trenutku ne morem še razkriti, lahko pa vam povem, da bodo prvi koraki izvedeni že prihodnje leto.
Eden od ciljev festivala je razvoj mladega gledališkega občinstva . »Želimo si, da bi gledališče približali mladi generaciji, da bi mladi ustvarjalci v gledališče privabili svoje vrstnike,« pravi Ivan, ki je končal študij gledališke režije v Londonu.