Film je podaljšal turistično sezono

V Piranu se je v torek zaključilo snemanje filma Our Man from Jersey, največje produkcije, ki je kdaj snemala pri nas. Mesto se je tako vrnilo v svoje običajne tirnice, kaj vse pa je in bo imelo od tako odmevnega snemanja, ostajajo zgolj ocene. Zagotovo gre tako za ekonomske kot promocijske učinke. Filmska ekipa je pri nas ustvarila 25 tisoč nočitev, odšteli naj bi povprečno 100 evrov za sobo na noč. Lokali, restavracije so bili v času snemanja polni. 60 tisočakov se je v piransko občino zlilo iz naslova turistične takse, 50 tisoč iz naslova uporabne takse, tu so še parkirnine, odvoz smeti, plačilo statistov…

Deli novico s tvojimi prijatelji

“Gre za zelo velike finančne investicije v neke vsebine, ki računajo tudi na velike prihodke v prihodnje. Zato se poskuša ohraniti čim več informacij zavarovanih, da je vznemirjenje ob premieri večje,” je za N1 pojasnila Nataša Bučar, direktorica Slovenskega filmskega centra. Ni čudno torej, da vsi vpleteni informacije skrbno držijo zase.

“Podatkov o tem, kje in koliko časa so spale zvezde, zaradi diskretnosti ne smemo deliti,” so nam na naše vprašanje odgovorili v Turističnem združenju Portorož. Po neuradnih informacijah naj bi filmska ekipa (ne pa nujno tudi glavna zvezdnika filma Halle Berry in Mark Wahlberg) spala v hotelu Kempinski v Portorožu.

“Ocenjujemo, da so filmski delavci na naši destinaciji ustvarili okoli 25.000 prenočitev, tako v hotelih kot tudi v drugih nastanitvenih zmogljivostih,” so pojasnili v TZP, kjer jih izjemno veseli, da bo Piran v filmu predstavljen kot realna lokacija, “kar bo nedvomno izjemnega pomena za mednarodno prepoznavnost naše destinacije.”

“Veseli nas tudi, da Slovenski filmski center sistemsko podpira filmsko produkcijo pri nas in promovira Slovenijo kot filmsko lokacijo,” so še dodali v portoroškem Turističnem združenju.

Bučarjeva je glede snemanja filma še pojasnila, da se je omenjeni projekt v Sloveniji snemal samo v določenem delu, po pričakovanjih pa bo v tem delu poraba višja od 10 milijonov evrov.

Na vprašanje novinarjev N1, do kakšnega povračila bodo tokrat upravičeni ustvarjalci filma, je Bučarjeva odgovorila, da slovenska zakonodaja predpisuje možnost 25-odstotnega povračila. Po njeni oceni gre za konkurenčno povračilo, a še zdaleč ne največje. Nekatere evropske države ponujajo celo 40-odstotno povračilo, saj se zavedajo, da je film tisti posel, ki 40 odstotkov vsega denarja pusti v državni blagajni.

Slovenska vlada je torej prispevala denarno povračilo v vrednosti 2,5 milijona evrov. Pri pripravi in izvedbi projekta pa je sodelovalo več kot 340 slovenskih filmskih delavcev, kar je več kot polovica celotne ekipe.