Pomoč invalidsko upokojenim
Fundacija Boštjana Bandlja je marca objavila razpis za enkratno donacijo v višini 100 evrov za invalidsko upokojene s pokojninami do 800 evrov. Predsednica ustanove Fundacije, Nina Bandelj, poudarja, da želijo pomagati vsem upravičencem, katerih število ocenjujejo na več kot 30.000.
Njegovo premoženje je ocenjeno na 276 milijonov evrov, kar ga uvršča med najvplivnejše podjetnike v Sloveniji. Njegov poslovni uspeh temelji na podjetju Belektron, ki je eden izmed največjih trgovcev na veleprodajnem trgu emisijskih kuponov. Bandelj je svojo podjetniško pot začel leta 2008, ko je ustanovil podjetje, ki danes obvladuje med enim in dvema odstotkoma svetovnega trga emisijskih kuponov.
Pogoji za prijavo
Na razpis se lahko prijavijo državljani Slovenije, ki so invalidsko upokojeni, pri čemer morajo predložiti naslednje dokumente:
- kopijo osebnega dokumenta (osebna izkaznica ali potni list, vozniško dovoljenje ne bo sprejeto),
- kopijo prve strani odločbe Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) o priznani pravici do invalidske pokojnine,
- kopijo obvestila ZPIZ o višini pokojnine za februar 2025.
Prijava je mogoča samo prek spleta do 16. aprila. Ker pa imajo nekateri upravičenci omejen dostop do interneta, Nina Bandelj naproša svojce in bližnje upravičencev, da jim pomagajo pri oddaji vlog. Fundacija pa sicer težko oceni, koliko ljudi se bo prijavilo, želi pa pomagati čim večim.
Dodatni dobrodelni projekti
Poleg omenjenega razpisa fundacija financira psihoterapevtsko pomoč za otroke in mladostnike od 6. razreda osnovne šole do konca srednje šole. Nina Bandelj pojasnjuje, da fundacija sodeluje s petnajstimi psihoterapevti, ki jih je predlagala Slovenska krovna zveza za psihoterapijo. Razpis je potekal lanskega oktobra, do zdaj pa so pomagali več kot 160 mladostnikom, nekaj manj kot trideset pa jih še čaka na pomoč.

Pomoč po poplavah in pri vrtčevskih oskrbninah
Fundacija Boštjana Bandlja je nastala decembra 2021 in je do zdaj izpeljala še dva večja dobrodelna projekta. Leta 2022 je financirala 10.317 oktobrskih vrtčevskih oskrbnin, kar je skupaj zneslo 1,9 milijona evrov, povprečni znesek oskrbnine pa je bil 190 evrov. Jeseni naslednjega leta pa so odobrili 9942 vlog, in tako podarili 2,1 milijona evrov, povprečni znesek oskrbnine pa je bil 218 evrov.
Istega leta je avgusta in oktobra fundacija sodelovala tudi z občinami, v katerih so takratne poplave povzročile največ škode. Izbrala je 20 družin in posameznikov in jim podarili novo osebno vozilo. Skupaj s stroški registracije in zavarovanja so tako podarili 413.300 evrov.

»Naša fundacija se osredotoča na neposredno pomoč čim večjemu številu posameznikov z razbremenitvijo dela stroškov,« poudarja Nina Bandelj. Fundacija nosi ime Boštjana Bandlja, ki je diplomiral iz elektrotehnike in ekonomije ter magistriral iz elektrotehnike na Univerzi v Ljubljani. Kariero je začel na holdingu Slovenske elektrarne, nato pa leta 2008 ustanovil podjetje Belektron, ki ga je v 15 letih razvil v enega vodilnih trgovcev na veleprodajnem trgu emisijskih kuponov.
Podjetje Belektron s sedežem v Ljubljani kar 99 odstotkov prihodkov ustvari v tujini, po uspešnosti pa podjetje sodi med največja slovenska podjetja, čeprav ima le 11 zaposlenih. Njihova dejanska velikost se kaže v tem, da obvladujejo od enega do dveh odstotkov globalnega trga emisijskih kuponov. Leta 2023 so ustvarili skoraj 3,2 milijarde evrov prihodkov, premoženje Boštjana Bandlja pa je ocenjeno na 276 milijonov evrov. »Kot slovenski podjetnik čuti odgovornost, da uspeh deli s skupnostjo, kjer je odraščal, se izobraževal in kjer želi prispevati k blaginji,« poudarja Nina Bandelj.