Globokomorska pošast priplavala na površje

V izjemnem dogodku so morski biologi ob obali Tenerifa prvič posneli redko globokomorsko ribo, znano kot “črni morski vrag” (Melanocetus johnsonii), blizu morske gladine. Ta vrsta običajno prebiva na globinah med 200 in 2000 metri, zato je njen pojav v plitvih vodah prava senzacija.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Črni morski vrag slovi po svojem grozljivem videzu, z ostrimi, čekanastimi zobmi in bioluminiscentno vabo, ki štrli iz njegove glave ter služi za privabljanje plena v temnih globinah oceana. Opazovanje takšnega bitja v plitvih vodah je izjemno redko; prejšnji zapisi so omejeni na mrtve primerke ali posnetke iz globokomorskih podmornic.

Prve slike Črnega morskega vraga, 2014

26. januarja so raziskovalci španske nevladne organizacije Condrik-Tenerife  med raziskovalno odpravo opazili nenavaden pojav v morju. Morska biologinja Laia Valor in fotograf David Jara Boguñá sta srečanje ujela na video posnetek, kar predstavlja prvo znano dnevno snemanje te izmuzljive vrste na površju oceana.

 

Razlogi za vzpon te ribe na površje ostajajo nejasni. Špekulacije vključujejo bolezen, dezorientacijo zaradi oceanskih tokov ali beg pred plenilci. Na žalost je bila riba ob odkritju v slabem stanju in je preživela le nekaj ur. Prenesli so jo v Muzej narave in arheologije v Santa Cruz de Tenerife za nadaljnje preučevanje.

Andrea Vaić