Gnojevka že v Postojnski jami, kaj bo s pitno vodo?

Poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk je za N1 potrdil, da je gnojevka, ki se je v nedeljo razlila na kmetijskem obratu v Studencu pri Postojni, v petek dosegla tudi Postojnsko jamo. Stanje v vodarni Malni je za zdaj še brez težav in voda je pitna.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Predsednik upravnega odbora Postojnske jame Marjan Batagelj je za N1 povedal, da je penjenja, ki nakazuje na onesnaženost, danes manj, prav tako pa ne zaznavajo smradu.

Zakaj je gnojevka iztekla, še ni znano

Družina Žgajnar, na katere kmetiji v bližini Postojne je v nedeljo prišlo do izliva večjih količin gnojevke, je zavrnila nekatere očitke na njihov račun v povezavi z dogodkom, ki je privedel do onesnaženja vodotokov na območju. Kot so navedli, vzrok za nesrečo še ni bil ugotovljen, izpostavili pa so tudi ukrepe, ki so jih izvedli po izlitju.

Družino so razburile besede poveljnika regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandija Curka na izjavi po tistem, ko si je razmere na terenu pogledala kmetijska ministrica Mateja Čalušić.

“Žal je človek pokazal svojo neumnost in to narava zelo težko sprejema,” je v četrtek dejal Curk.

Družina Žgajnar je prek odvetnice v izjavi za javnost opozorila, da je ta izjava, iz katere so razbrali, da je do podrtja stene lagune z gnojevko prišlo zaradi človeške neumnosti, najmanj neprimerna, saj da do danes ni bil ugotovljen vzrok za nesrečo.

Curk je v zvezi s tem dejal, da si družina njegovo izjavo napačno razlaga. “Ne nanaša se direktno na lastnika kmetije Žgajnar, ampak sem govoril na splošno o človeški neumnosti, ki pripelje s svojimi dejanji do tega, da narava na koncu nosi posledice naših napačnih ravnanj. Živimo v času, ko imajo v interesu kapitala, naša ravnanja negativne posledice v naravi in s tem sami sebi uničujemo življenjski prostor. Govoril sem torej generalno o človeku in ne osebno o gospodu Žgajnarju,” je zapisal v včerajšnjem odzivu.

Izliv gnojnice pri Postojni, vodooskrba ni ogrožena

Iskanje odgovornosti za izliv gnojevke je po Curkovih besedah v pristojnosti inšpekcijskih služb in policije. Dejstvo pa je, je poudaril, da se je ekološka nesreča zgodila na kmetiji Žgajnar. “Prizadela je njihovo družino in njihovo dejavnost, a tudi naravo, ki bo zdaj nosila posledice. Na tem primeru se lahko naučimo, kako potreben je stalni nadzor inšpekcijskih služb, če želimo ohraniti naravo tudi za naše zanamce,” je še navedel Curk.

Gnojevka je iztekla, ko se je porušila ena od lagun za zbiranje

Gradbeni inšpektor si je sicer že v ponedeljek ogledal laguno, iz katere je v okolje iztekla večja količina gnojevke. Kot so na pristojnem inšpektoratu ta teden pojasnili za STA, sta bili na zemljišču zgrajeni dve zbirni laguni za gnojevko. Ena se je delno porušila. Iz nje je v celoti iztekla gnojevka. Druga laguna je prazna.

V družini Žgajnar so sicer zaskrbljeni nad, kot poudarjajo, neresničnimi izjavami oseb, ki niso bile neposredno vpletene v dogajanje in ne poznajo pravih dejstev. “Izjave, ki ne odražajo resničnega dejanskega stanja, pa povzročajo izključno paniko, prav tako pa škodijo dobremu imenu in ugledu kmetije Žgajnar,” so navedli.

Ob tem so zatrdili, da so se po izlivu sami s pomočjo prijateljev in brez pomoči ali posredovanja civilne zaščite odzvali takoj in s postavitvijo zemeljskih preprek oz. izkopov jarkov preprečili hujše izlivanje.

Curk je včeraj za STA pojasnil, da je vloga civilne zaščite koordinacija z lokalno skupnostjo. Civilna zaščita je bila po njegovih besedah o dogodku obveščena v nedeljo zvečer in si skupaj z lastnikom kmetije ogledala mesto izliva. Lastnik kmetije je že takoj po nesreči izvedel zapreke in preprečil nadaljnje odtekanje gnojevke, je dejal Curk.

V družini Žgajnar so navedli izjave kmetijskega inšpektorja, da je iz lagune izteklo 1319 kubičnih metrov gnojnice, da pa je bilo od tega več kot 1050 kubičnih metrov zajezenih in s pomočjo cistern razvoženih na travnike, kar da je skladno s kmetijsko prakso. Vse navedeno je po navedbah družine ugotovil in v zapisnikih evidentiral kmetijski inšpektor.

Doslej na vodostajih niso bili izvedeni nobeni ukrepi, to je pričakovati v prihodnjih dneh. Do prihodnjega tedna naj bi namreč direkcija za vode pripravila program sanacije, na podlagi katerega bodo sprejete odločitve o ukrepih. V sanacijo se je, tako Curk, pripravljen vključiti tudi lastnik kmetije s svojo mehanizacijo.