Gori v Savudriji: Mirno kurjenje ali požar?

Dim iz Savudrije vzbudil pozornost prebivalcev slovenske Istre

Deli novico s tvojimi prijatelji

V sredo zjutraj so številni prebivalci slovenske Istre opazili gost dim, ki se je dvigal z območja Savudrije na hrvaški strani meje. Dim je pri marsikomu sprožil vprašanja in skrb, ali gre morda za požar.

A razlog za preplah ni bil potreben. Kot so potrdili gasilci iz Umaga, gre za nadzorovano kurjenje, ki poteka pod strogim nadzorom. “Trenutno smo v sezoni obrezovanja dreves in odstranjevanja vej pred poletjem. To kurjenje poteka skladno z varnostnimi smernicami in pod popolnim nadzorom,” so sporočili iz gasilske enote.

501784762 24110590965243464 8456377309030288671 n

Tokratno kurjenje je sicer nekoliko večje od običajnega, zato je tudi dim bolj viden, vendar ne gre za požar ali nevarno situacijo.  Kurjenje vejevja in drugega rastlinskega materiala je v ruralnih območjih pred sezono visoke požarne ogroženosti sicer običajna praksa, a pogosto sproži pomisleke pri ljudeh, zlasti ko dim doseže gosto naseljena območja ali je videti, kot da izvira iz gozdnih površin.

Ob tem pa gasilci vseeno opozarjajo: kdor namerava kuriti na prostem, naj se predhodno posvetuje z lokalnimi oblastmi in upošteva predpise. V sušnih obdobjih ali ob močnem vetru je kurjenje lahko izjemno nevarno in strogo prepovedano.