Imate vročinski izpuščaj? To so naravna zdravila

Poletje je čas, ko uživamo več na prostem v družbi družine in prijateljev, izpostavljeni sončnim žarkom ure in ure. Poleg uživanja v kopanju in zagoreli polti lahko poletna vročina negativno vpliva na našo kožo, povzroča alergijo na sonce, rdečico in neprijeten izpuščaj.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Vročinski izpuščaj je izbruh majhnih rdečih mozoljčkov ali mehurčkov na koži, do katerega pride zaradi prekomernega potenja v vročem in vlažnem prostoru. Je oblika razdražene kože, ki se lahko pojavi v kateri koli starosti, največkrat pri otrocih. Znan je tudi kot miliarija ali bodičasta vročina.

Sprožilci, ki povzročajo vročinski izpuščaj, vključujejo telesno vadbo, trenje, tesna oblačila in prekomerno telesno toploto. Osebe s prekomerno telesno težo ali debelostjo ter osebe, ki se močno potijo, imajo večjo verjetnost, da bodo poleti dobile kožni izpuščaj. Prav tako so mu bolj izpostavljeni dojenčki in otroci, ker so njihove znojnice še v razvoju.

Ljudje s srednje do temno kožo so izpostavljeni tveganju za madeže na koži. Te madeže postanejo svetlejše ali temnejše kot odziv na vnetna stanja kože, medicinsko poznana kot postinflamatorna hipopigmentacija ali hiperpigmentacija.

Tri vrste izpuščajev zaradi poletne vročine

Odvisno od vrste vročinskega izpuščaja ta običajno zaceli brez brazgotin in izgine v nekaj dneh, tednih ali mesecih. Ponavadi se oblikuje na mestih, kjer se zbira znoj, kot so vrat, pazduhe, prsi, območje pod prsmi, pas, dimlje ter pregibi komolcev in kolen.

Miliaria kristalina je najpogostejša oblika vročinskega izpuščaja. Na površini kože se pojavijo majhne, prozorne ali bele kvržice, napolnjene z znojem. Ne povzročajo srbenja ali bolečine in se pogosteje pojavljajo pri dojenčkih kot pri odraslih.

Miliaria rubra je bolj znana kot bodičasta vročina. Na prizadetem območju povzroča večje vozličke (papule) zaradi blokiranega znojenja. Dvignjene papule prizadenejo globlje plasti kože in so bolj neprijetne. Pogost zaplet je okužba z bakterijo, ki povzroči vnetje in srbenje. Če se papule napolnijo z gnojem, je medicinski izraz za njih miliaria pustulosa. Hlajenje ali nežno tapkanje izpuščaja lahko prinese olajšanje pri srbenju.

Miliaria profunda je najredkejša vrsta vročinskega izpuščaja. Papule nastanejo v najglobljem sloju kože in povzročajo razmeroma velike, čvrste izbokline barve mesa. Lahko se ponavljajo in postanejo kronična bolezen kože.

Preventivni ukrepi

Da bi preprečili pojavitev izpuščajev in draženje kože poleti, upoštevajte te preproste nasvete:

 hidrirajte se – pijte veliko vode in zeliščnih čajev, kot so meta, hibiskus, kamilica ali komarček, da uravnavate telesno temperaturo in izločite toksine
ostanite hladni in suhi – izogibajte se neposredni sončni svetlobi in največji vročini čez dan; nosite ohlapna, zračna oblačila in uporabljajte puder za vpijanje znoja
ne ostajajte v mokrih in prepotenih oblačilih, npr. po plavanju ali vadbi
tuširajte se s hladno vodo – sperite znoj in umazanijo, da preprečite zamašitev znojnic; v kopel dodajte sodo bikarbono ali ovsene kosmiče za čisto in hidrirano kožo
izvajajte piling – da ohranite odprte pore na koži, izvajajte piling celega telesa 1–2 krat na teden
uporabljajte zračno in lahko posteljnino iz naravnih materialov in spite v ohlajeni sobi.

Kaj pa prehrana?

Prednost dajte živilom, ki imajo hladilne, grenke, trpke, sladke in suhe lastnosti. Tukaj je nekaj predlogov, kaj lahko jeste:

– sveža zelenjava z visokim deležem vode, kot so kumare, bučke, krompir in korenje
– sladko sadje, kot so lubenice, melone, češnje, zrele banane in kokos
– rastlina shatavari (Asparagus racemosus), ki čisti kri, uravnava pitta došo in ima hladilne lastnosti, kar pomaga zmanjšati vnetja, vročinske izpuščaje, kožne alergije in akne
– ghee ali prečiščeno maslo
– soja kot veganska možnost za zmanjšanje pitta doše
– basmati riž
– začimbe, kot so komarček, meta in koriander, ki hladijo telo od znotraj
– naravne alge in trave, kot so chlorella, spirulina in pšenična trava, so odlični razstrupljevalci jeter, ki pomagajo očistiti telo odvečne toplote.

Vročinski izpuščaj: Naravna zdravila za zdravljenje

Naravna zdravila v obliki past so odlični pomočniki, ki jih lahko enostavno pripravite doma ali na počitnicah, da zmanjšate vnetje in zacelite izpuščaje na koži.

1. Neem pasta

Pasta iz listov svetega drevesa neem je močno ajurvedsko zdravilo za težave s kožo, saj njegova zdravilna lastnost uspešno deluje proti vnetju, srbenju in bakterijam, ki lahko povzročijo miliario ali bodičasto vročino.

Da naredite to pasto, preprosto zmeljite prah ali sveže liste neema z malo vode, dokler ne dobite gladke konsistence. Pasto nanesite na prizadeta območja in pustite delovati 10 minut, preden sperete s hladno vodo.

Za najboljše rezultate ponovite ta postopek enkrat ali dvakrat na dan, dokler izpuščaj ne izgine.

vročinski izpuščaj

2. Pasta iz sandalovine, kurkume in rožne vodice

Vročinski izpuščaj lahko zdravite s pasto iz prahu bele ali rdeče sandalovine, kurkume in rožne vodice.

Sandalovina in rožna vodica imata pomirjujoče, hladilne in antiseptične lastnosti, ki preprečujejo okužbo, medtem ko bioaktivna spojina kurkumin v kurkumi deluje močno protivnetno in ščiti celice pred oksidativnimi poškodbami.

Sandalovina je ena najboljših rastlin za zdravljenje kožnih stanj, povezanih z vročino, saj pomirja draženje in ima antibakterijske lastnosti, ki preprečujejo širjenje lezij.

Da naredite pasto, zmešajte prah sandalovine in kurkume v enakih razmerjih, dodajte malo hladne rožne vodice, da dobite gosto pasto, nato pa nanesite na prizadeta območja.

Pustite, da se naravno posuši, nato sperite s hladno vodo. Ponovite enkrat ali dvakrat na dan, dokler izpuščaj ne izgine.

3. Obkladek iz medu, rožne vodice, lubenice in kumar

Kumare vsebujejo flavonoide in tanine, ki pomagajo ublažiti vročinski izpuščaj. Poleg tega imajo hladilne in pomirjujoče lastnosti, ki lahko zmanjšajo rdečico kože, oteklino in srbenje.

Med ima antibakterijske, hranilne in protivnetne lastnosti, ki ščitijo, vlažijo in negujejo kožo, medtem ko lubenica hidrira in pomirja vnetje.

Naredite gosto pasto tako, da narežete in zmešate kumaro in mesnati del lubenične lupine z medom in rožno vodico ter vse skupaj zmiksate v mešalniku. Nanesite obkladek na prizadeto območje in pustite delovati 30 minut. Sperite pasto s hladno vodo.

Kaj narediti s skorjo od lubenice? (VIDEO)

4. Aloe vera in kokosovo olje za hidracijo

Aloe vera je idealna kombinacija antimikrobne in pomirjujoče, vlažilne rastline, ki s svojim protivnetnim delovanjem pospešuje celjenje izpuščajev, lezij in madežev zaradi luskavice. Prav tako zmanjšuje postvnetno hiperpigmentacijo, kar lahko pomaga zmanjšati simptome vročinskega izpuščaja.

Po drugi strani je kokosovo olje odličen vir naravne hidracije kože in ima protiglivične lastnosti. Za pomirjujoč in revitalizirajoč učinek masirajte kožo s kokosovim oljem.

Po masaži nanesite narezane in ohlajene sveže liste aloe vere na prizadeto območje, ovijte s bombažno krpo in pustite delovati najmanj 30 minut.

Kako narediti masko za obraz iz aloe vere

5. Olje belega kamfora

Beli kamfor (Cinnamomum Camphora) je drevo, katerega izvleček se uporablja kot domače zdravilo v azijskih državah, saj ima odlične zdravilne lastnosti za zdravljenje različnih zdravstvenih stanj.