Impetigo tudi v slovenski Istri

V zadnjem času se je v Sloveniji povečalo število primerov nalezljivih bolezni med otroki, kar vzbuja skrb tako med starši kot zdravstvenimi delavci. Med temi boleznimi je posebno pozornost pritegnil impetigo, ki se hitro širi z neposrednim stikom in lahko povzroči neprijetne kožne spremembe. V želji, da bi bolje razumeli obseg te težave, smo se osredotočili na slovensko Istro in raziskali, koliko primerov te bolezni je bilo zabeleženih v našem okolju.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Impetigo je površinska bakterijska okužba kože, ki jo najpogosteje povzročata bakteriji Staphylococcus aureus ali Streptococcus pyogenes. Najpogosteje prizadene otroke in se pojavlja predvsem na obrazu, okoli nosu in ust, lahko pa tudi na drugih delih telesa.

Za impetigo so značilni rdeči madeži ali mehurčki, ki se lahko spremenijo v rumenkaste kraste. Okužba je zelo nalezljiva in se hitro širi z neposrednim stikom ali prek okuženih predmetov, kot so brisače ali igrače. Zdravljenje običajno vključuje antibiotične kreme ali mazila, v hujših primerih pa tudi peroralne antibiotike.

Impetigo v slovenski Istri

Impetigo je bil letos prisoten tudi v slovenski Istri. Več primerov so zabeležili v Kopru, pa tudi v Izoli.  Splošno bolnišnico Izola smo povprašali, ali so okužbo zaznali tudi v slovenski Istri. Odgovorili so pritrdilno, da je okužba prisotna tudi v tem delu Slovenije. Na vprašanje, ali so pri nas že zabeležili primer okužbe, so prav tako potrdili, da so primeri prisotni. Do sedaj so zabeležili 47 primerov okužb.

Tako so nam odgovorili iz Zdravstvenega doma Piran:‘Impetigo je prisoten tudi v slovenski istri, največ primerov pa beležimo v letošnjem poletju. Do sedaj smo zabeležili 31 primerov, gotovo pa je primerov še več saj je to podatek le naših ambulant v katero ni vključena pediatrična ambulanta s koncesijo.” so nam odgovorili iz

impetigo nijz

Kako zdraviti impetigo?

Nezapleten impetigo zdravimo tako, da čistimo spremembe na koži in odstranjujemo kraste z uporabo obkladkov s fiziološko raztopino. Pri nezapletenemu impetigu lahko uporabimo še antibiotično mazilo (mupirocin). Antibiotično mazilo se na spremenjene dele kože nanese 3-krat dnevno, 7 dni. Pri bolnikih, pri katerih se je impetigo zelo razširil ali je prišlo do zapleta, je potrebno zdravljenje z antibiotiki v obliki tablet. Antibiotično zdravljenje je pomembno, da se prepreči možni kasnejši zaplet (vnetje ledvičnih čašic) in da preprečimo širjenje v ožjih skupnostih (vrtci, šole, družine).

Preprečevanje

Preprečevanje širjenja bakterij, ki povzročajo impetigo, temelji na skrbni osebni higieni. Otroci z nezdravljenim impetigom ne smejo v vrtec ali šolo. V kolektiv se lahko vrnejo, ko se spremembe na koži zasušijo. V kolektiv se otrok z impetigom vrne lahko 48 ur po uvedbi sistemskega antibiotičnega zdravljenja, saj ni več kužen, kljub temu, da spremembe na koži še niso zasušene. Svetujemo, da so kožne spremembe pokrite.