Interpelacijo ministrice za pravosodje so v stranski SDS spisali na 17 straneh, v njej pa je devet točk ključnih očitkov ministrici.
Kot je znano, je ministrica Dominika Švarc Pipan tik pred koncem lanskega leta podpisala štiri strani dolgo pogodbo s klavzulo videno kupljeno za nakup degradirane stavbe na Litijski cesti v Ljubljani.
Ministrica ni ravnala previdno
V SDS ministrici med drugim očitajo, da pri nakupu prostorov za potrebe sodišč ni ravnala s potrebno pazljivostjo, “saj bi se kot pravosodna ministrica morala zavedati, da lahko z opustitvijo dolžnega ravnanja in vseh varnostnih varovalk stori celo nezakonito dejanje ter da je mogoče na nek način zlorabila svoj položaj v funkciji ministrice pri nakupu poslovne stavbe”.
Ministrici očitajo tudi sum storitve kaznivega dejanja nevestnega dela v službi in kaznivo dejanje oškodovanja javnih sredstev, sum zlorabe uradnega položaja in uradnih pravic, pa tudi, da je zavajala javnost v zvezi s svojimi dejanji pri nakupu stavbe na Litijski cesti.
Nakup klientelistično dogovorjen?
Med očitki ministrici v SDS izpostavljajo tudi sum, da je bil nakup stavbe za potrebe sodstva klientelistično dogovorjen, posledično pa je prišlo do suma oškodovanja davkoplačevalcev. Ministrici očitajo tudi negospodarno in nesmotrno upravljanje z javnimi sredstvi in neuresničevanje obljub za zagotovitev politične stabilnosti in povrnitve zaupanja v demokratične institucije in nosilce oblasti.
Med razlogi za interpelacijo pa v SDS izpostavljajo tudi oškodovanje javnih financ pri projektu digitalizacije notarskih storitev za razvoj novega informacijskega sistema notar na daljavo.
SDS interpelacije ni ponudila v podpis opozicijski NSi, kjer pa interpelacijo podpirajo.
Po vloženi interpelaciji ima ministrica skladno s poslovnikom DZ najmanj 15 dni in največ 30 dni časa za odgovor. DZ razpravlja in odloča o interpelaciji najkasneje na prvi naslednji seji po prejemu odgovora interpeliranega ministra, če so poslanci dobili odgovor na interpelacijo najmanj 15 dni pred sejo, oziroma na prvi naslednji seji po preteku roka za odgovor na interpelacijo, če odgovor na interpelacijo v tem roku ni bil dan.
Predlagatelji interpelacije sicer za razrešitev ministra potrebujejo 46 glasov. SDS, ki šteje 27 poslancev, tako sama nima zadostnega števila glasov.