Intraokularne leče, ki omogočajo neodvisnost od očal

Operacije v okulističnem centru v Portorožu z najmodernejšimi intraokularnimi lečami  omogočajo neodvisnost od očal tudi ob operaciji sive mrene.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Oftalmologa prof. dr. Marko Hawlina in dr. Petra Schollmayer sta nam  predstavila novosti na področju operativne odprave dioptrije na daljavo in bližino, ki jih opravljata v svojem okulističnem centru v Portorožu.

Zdaj so na voljo tudi izpopolnjene intraokularne leče, ki jih vgradite v oko in s katerimi lahko vrnete vid tako na daleč kot na blizu in istočasno odpravite še astigmatizem.

Danes so multifokalne leče v svetu in pri nas  postale splošno sprejet način korekcije vida po poeraciji katarakte ali dioptrije pri starejših nad 45 let. Z najmodernejšo opremo določimo optimalno lečo in jo vstavimo  skozi zelo majhne (2 mm) vstopne rane tako, da se dan po operaciji  ne vidi, da je bilo oko operirano. Z delom lahko pričnejo že nekaj dni po posegu, zato so danes rezultati operacij tako dobri, da je možno operirati tudi nekoga, ki ima sicer z očali dober vid, pa želi biti od  njih neodvisen. Te leče so izdelane povsem individualno za vsakega pacienta posebej, se ne spremenijo in ostanejo v očesu doživljenjsko. Operacije z multifokalnimi in toričnimi lečami so v celoti samoplačniške.

Še vedno je razširjeno mnenje,  da so multifokalne leče povezane s težavami. Kakšno je vaše mnenje?

Med ljudmi je žal še vedno precej razširjeno mnenje, da so z multifokalnimi lečami povezane težave z bleščanjem in motnjami vida, kar so bile predvsem posledica nestrokovno opravljenih izračunov in ostanka dioptrije, površnega “konfekcijskega” pristopa do pacientov in nekakovostnih leč, cenejših posegov, opravljenih v tujini. To je spremljalo operacije pred leti, zato je to mnenje  še vedno prisotno. Z razvojem tehnologije in novih modelov leč to ne drži, če je vse opravljeno strokovno.

Kakšen vid nam omogoča operacija sive mrene na napotnico?

Po operacijah na napotnico  z vstavitvijo monofokalnih leč je vid dober bodisi na daljavo ali  bližino, ne pa oboje. Prav tako te leče ne odpravijo astigmatizma (laično cilindra), zato so po operaciji potrebna očala tako na daleč kot na blizu.

So vsi pacienti primerni za implantacijo multifokalnih ali toričnih leč in ali je pri tem pomembna starost?

IMG 2703
ZA NATANČNO DOLOČITEV NAJMODERNEJŠIH INTRAOKULARNIH LEČ JE POTREBNA SERIJA ZELO DRAGIH NAPRAV, OPERACIJA PA MORA OPTIMIZIRATI VSE IZMERJENE PARAMETRE. DR. PETRA SCHOLLMAYER V NAŠEM CENTRU V PORTOROŽU.

Ne, za te posege niso primerni vsi. Pogoj je, da morajo biti, razen sive mrene, oči zdrave. Starost pa pri tem ni omejitev, naša najstarejša pacientka z multifokalnimi lečami je bila stara 92 let, najmlajša, s prirojeno sivo mreno, pa 16. Ker je cilj pri teh posegih optimalen rezultat operacije brez dodatne korekcije z očali, je potrebno pred posegom res natančno pregledati vse dejavnike, ki jih potrebujemo za odločitev o optimalni intraokularni leči, ki najbolj ustreza potrebam posameznega pacienta.

Je poseg enak kot pri operaciji na napotnico?

Čeprav se zdi, da gre za enak poseg, kot je standardna operacija sive mrene  z drugačno lečo, pa to še zdaleč ni tako. Gre za bistveno bolj kompleksen pristop in za optimalen rezultat je potrebno imeti veliko izkušenj, najsodobnejšo opremo ter si vzeti dovolj  časa za bolnika, tako pred in tudi po operaciji. Z multifokalnimi lečami imamo že več kot petnajst  let  izkušenj, odkar so prišle na tržišče. Na voljo pa so tudi  leče, ki imajo optiko s takoimenovanim podaljšanim goriščem, rezultati so odlični in primerni zlasti za tiste, ki so npr. poklicni vozniki, kapitani ali piloti.  Vsakemu pacientu se je potrebno prilagoditi in izbrati zanj najprimernejšo lečo.

Kateri pacienti za operacijo z multifokalnimi lečami niso primerni?

Pri starejših je zelo pogosta bolezen, ki se ji reče starostna degeneracija makule ali rumene pege. Podobno je pri bolnikih, ki imajo napredovani glavkom. Pri teh bolnikih z operacijo ni mogoče v celoti vrniti centralnega vida. Prav tako te leče niso primerne za bolnike z boleznimi očesne površine ali zelo suhim očesom, če teh stanj pred operacijo ne pozdravimo. Za bolnike s starostno degenracijo makule so na voljo posebne intraokularne leče, ki povečajo sliko in omogočajo ohranitev ostanka vida na bližino.

Kaj menite o množičnem potovanju slovenskih pacientov na Hrvaško?

Danes ni niti enega strokovnega razloga, da bi naši bolniki hodili na operacije oči na Hrvaško, pa tudi cena je, vštevajoč vse stroške in možne komplikacije, nižja v Sloveniji. Treba je biti zlasti previden pri agencijah, ki ponujajo velike popuste in “neodvisno “ primerjavo cen in kakovost centrov, ker s tem prikrito podpirajo tiste, s katerimi sodelujejo.

 

Najnovejše leče za odpravo dioptrije v zrelih letih so na voljo tudi v Portorožu. Danes so multifokalne leče v svetu in pri nas  postale splošno sprejet način korekcije vida po operaciji katarakte ali dioptrije pri starejših nad 45 let.

Informacije na www.hawlina.eu ali 031 394 224.