Istrska mesta uvajajo najvišje stopnje davka na nepremičnine

Število vikendov in drugih nepremičnin v sosednji Istri, ki so največkrat v lasti tujcev, iz leta v leto narašča. V njih nihče ne živi stalno, niti niso v dolgoročnem najemu, ampak se pogosto oddajajo na črno. Njihovi lastniki niti ne plačujejo enakih davkov kot zakoniti najemniki. Zato so se obalna mesta v Istri odločila uvesti višje davke na nepremičnine.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Davek na nepremičnine v Pulju bo enak kot doslej, in sicer 5,00 EUR na kvadratni meter. Toda od zdaj naprej gre 20 % tega prihodka občini.

“Ob enakem številu plačnikov bi dobili manj denarja, vendar računamo na večje število davkoplačevalcev in da bomo nadomestili tistih 20 odstotkov zbranih sredstev,” je povedal Aldo Rojnić, finančnik mestne občine Pulj.

Novi zakon je natančnejši in zajema vse nepremičnine, ki so prazne ali v dolgoročnem najemu, a so primerne za bivanje.

nepremičnine

V Poreču povišali davek

V obmorskih mestih so takšni vikendi, stanovanja in hiše največkrat v lasti tujcev, pogosto pa jih oddajajo na črno. V Poreču so se odločili zanje zvišati davek na 6,25 evra.

“Pa naj bo malo večji, ker bi te goste morali prijaviti, ker delajo gnečo in nič ne plačajo,” je povedala Monika Jakovljević, prebivalka Poreča.

“To je 3 % več kot lani, glede na registrirane nočitve pa 7 % manj,” je poudaril Nenad Velenik, direktor Turistične skupnosti Poreč.

V Umagu veliko oddajanja na črno

V Umagu je kar 20.000 postelj v tej tako imenovani nekomercialni namestitvi, ki ni kategorizirana za legalno oddajanje.

Koliko ljudi biva v njih, je težko oceniti, vendar so se morali v času pandemije ob vrnitvi v državo prijaviti na verifikacijo.

“In tukaj smo opazili izjemno več kot 50-odstotno povečanje prijavljenih, ki seveda niso novi gosti, ampak tisti, ki so že bivali, a se niso prijavili,” je povedal direktor Turistične skupnosti Umag Milan Popović.

nepremičnine

Tako so se v Umagu odločili za dvig davka na največ 8,00 evrov.

“Do zdaj so plačevali zelo malo ali nič, zdaj bomo zaračunali del, ki ga bomo vložili v izboljšanje bivanja turistov,” je dodal Popović.

Kdor plačuje komunalno dajatev, ne bo ušel sistemu, če bo njegova lastnina prazna. A tega ne plačajo vsi.

“Imamo veliko nepremičnin, ki nimajo uporabnega dovoljenja, so na trgu, turisti – ali, kot jim rečemo, družinski člani – se menjajo skozi sezono in niso nikjer prijavljeni,” je opozoril dr. Aljoša Vitasović, redni profesor na Fakulteti za ekonomijo in turizem.

Vseeno, pravi Vitasović, so se stvari začele premikati. Težave so se kopičile desetletja, zato je logično pričakovati, da bo za njihovo razrešitev trajalo nekaj let.