Nedavno smo poročali o ribiču iz Vodic, ki je pri otoku Žirje pri Šibeniku ujel 317 kg težkega modroplavutega tuna (Thunnus thynnus). Ribo so poslali v analizo na Inštitut za oceanografijo in ribištvo, kjer so ocenili, da je stara približno 14 let.
Raziskovalci hrvaškega laboratorija za oceanografijo in ribištvo so na podlagi delčka hrbtne plavuti ocenili, da je riba stara približno 14 let.
“Ker gre pri vsaki metodi določanja starosti za oceno, je bolj realno, da govorimo o starosti med 12 in 15 let,” so zapisali v inštitutu.
Na inštitutu so še pojasnili, da določanje starosti s prvim segmentom hrbtne plavuti velja za najmanj invazivno metodo ocenjevanja starosti tunov, ki jo nenehno uporabljajo pri terenskih raziskavah v okviru #DCF – nacionalnega programa zbiranja ribiških podatkov. Ta metoda je še posebej uporabna pri delu z velikimi vzorci, ker omogoča hitro in praktično oceno starosti rib, zlasti kadar uporaba bolj destruktivnih metod (kot je ekstrakcija otolitov) ni izvedljiva.
Koncentrični rastni obroči
Na prerezu so vidni koncentrični rastni obroči, podobno kot kolobarji na drevesu.
“Ti obroči nastanejo zaradi sezonskih nihanj v hitrosti rasti, pri čemer se v hladnejših ali okoljsko manj ugodnih obdobjih oblikuje gostejše kostno tkivo, kar ustvari temnejše, vidne obroče.”
Bolj kot je riba stara, težje je določiti natančno starost, saj so notranje plasti tkiva lahko tudi poškodovane.
V tretjem letu zrastejo do enega metra
Tako kot večina morskih rib tudi modroplavuti tuni zelo hitro rastejo v prvih letih življenja in lahko v tretjem letu dosežejo dolžino enega metra. Potem se rast postopoma upočasnjuje, prevladuje pa pridobivanje telesne mase. Hitrost rasti se med posameznimi tuni močno razlikuje in je lahko odvisna od spola, razpoložljivosti hrane, raznolikosti prehrane in okoljskih dejavnikov, kot je temperatura morja, so še pojasnili v hrvaškem inštitutu za oceanografijo in ribištvo.