Izobraževanje vojakov na Fakulteti za pomorstvo in promet

Deli novico s tvojimi prijatelji

Fakulteta za pomorstvo in promet bo izobraževala slovenske vojake.

 

Dekan Fakultete za pomorstvo in promet, izredni profesor doktor Peter Vidmar, nam je v pogovoru zaupal, da so na fakulteti v sodelovanju s Centrom vojaških šol pripravili vojaški modul izobraževanja. Kaj to pravzaprav je?

 

Fakulteta za pomorstvo in promet je edina fakulteta Univerze v Ljubljani s sedežem izven prestolnice. »Kako pa bi lahko bilo drugače, saj je usposabljanje pomorščakov neposredno vezano na stik z morjem in plovili. Podobno velja za promet in logistiko, kjer fakulteta deluje v stičišču pomorskih in kopenskih transportnih poti, ki potekajo skozi koprsko pristanišče,« pojasnjuje dekan.

 

Fakulteta za pomorstvo in promet je bila ustanovljena leta 1960 kot višja pomorska šola, ki je zagotavljala izobraževanje in usposabljanje pomorščakov za potrebe slovenske trgovske mornarice. Danes fakulteta izvaja pedagoško in raziskovalno delo na področju navtike, pomorskega strojništva ter prometne tehnologije in logistike.

 

»Pobuda vojaškega modula izhaja iz specifične potrebe mornariškega divizijona Slovenske vojske, ker se pomorska usposobljenost, plovna doba ter nekateri pomorski certifikati o usposobljenosti pripadnikov Slovenske vojske (SV) niso priznavali kot enakovredni pomorščakov trgovske mornarice. Ker je v večji meri usposobljenost civilnih in vojaških pomorščakov na področju navtike in pomorskega strojništva primerljiva, smo prepoznali potrebo, da se pripadnikom SV, specifično v pomorstvu in tudi na drugih področjih, omogoči priznavanje pridobljenih kompetenc in enostaven prehod v civilno delovno okolje po zaključeni vojaški karieri,« razloži profesor doktor Peter Vidmar.

 width=

Kot je povedal, so ugotovili, da so kompetence diplomantov Fakultete za pomorstvo in promet v pomembnem delu primerljive s kompetencami, ki jih pripadniki SV pridobijo pri delu na področju pomorstva ter področju prometa in logistike. Potrebne vsebine vojaškega modula pa so predlagali predstavniki SV in predstavljajo usmeritev izobraževanja študentov vojaškega modula.

 

Ob tem je izpostavil, da je bilo potrebno v prvem koraku izpolniti pričakovanja SV po obsegu in vsebini znanj, ki jih SV pričakuje od bodočih diplomantov vojaškega modula. »Obstoječe predmetnike smo uredili na način, da so bili nekateri predmeti premeščeni med izbirne, nekateri pa prestavljeni v nižje letnike študijskega programa. S tem smo ohranili skladnost študijskih programov z Merili za kreditno vrednotenje študijskih programov po sistemu ECTS,« še dodaja.

 width=

Visokošolski program prve bolonjske stopnje je že zasnovan kot program, ki usmerja diplomante v delovno okolje. Vojaški modul tako predstavlja sklop treh obveznih predmetov in strokovne prakse v skupnem obsegu 26 ECTS, ki so vključeni v šesti semester študija in se bo izvajal v Centru vojaških šol.

 

Vojaški modul je vključen v visokošolske študijske programe Navtika, Pomorsko strojništvo ter Prometna tehnologija in transportna logistika. Vsebine programov in kompetence študentov so v mnogih segmentih primerljive z znanjem, ki ga pripadniki SV uporabljajo ali ga bodo uporabljali pri svojem delu. Ob tem dekan izpostavlja: »V izbiri omenjenih treh študijskih programih vidimo komplementarnost znanja in dodano vrednost za študente vojaškega modula.«

 

Nadalje pojasni, da so temeljne kompetence za pridobitev diplome definirane z akreditacijo programa. Vpeljava vojaškega modula ohranja te kompetence in jih predvsem nadgradi z vsebinami modula. S tem študijski programi sledijo Evropskemu okviru kvalifikacij, ki podpira prilagodljive in vključujoče možnosti učenja v visokem šolstvu. Ker gre za sistem mikrokvalifikacij, se študentom izboljša dostop do možnosti vseživljenjskega učenja z zagotavljanjem boljše prepustnosti med sektorji izobraževanja in usposabljanja ter zagotavljajo širši spekter usmerjanja, ki ga trg dela potrebuje.

»Fakulteta za pomorstvo in promet je sprejela izziv, ki bo omogočil številnim pripadnikov SV, da se po zaključeni vojaški karieri lažje vključijo v trg dela in uspešno nadaljujejo svojo delovno pot,« je prepričan dekan.

 width=

Poveljnik brigadir Peter Zakrajšek iz Centra vojaških šol (CVŠ) Slovenske vojske je ob tem pojasnil, da je Center vojaških šol nosilec razvoja vojaškega znanja. »Šole centra izvajajo vse oblike internega izobraževanja. Naši programi so bili oblikovani tako, da skozi proces razvijajo poklicne kompetence posameznika. Vsak pripadnik SV se tako vključi v izobraževalni proces. Prednost skupnega sodelovanja s fakulteto je povečanje zaposlitvenih možnosti diplomantov, poleg tega pa bo lahko SV dobila v svojo sestavo bistveno mlajše častnike in častnice,« je zaključil.Oglasno sporočilo.