Ducat gledališč iz Slovenije, Hrvaške in Črne gore, ki so se v tem tednu zbrala v Budvi v okviru festivala TOURNEE (Gledališče za razvoj turizma v Evropi), je formaliziralo Jadransko gledališko pobudo za vzpostavitev kulturnega sodelovanja. Cilj je pripraviti festival v Umagu, z imenom Zlati lev, ki bi predstavljal manifestacijo oziroma povezanost gledališč jadransko-mediteranskega kroga.
Kljub neugodni politiki naših držav, se umetniki zavedamo, da je naše življenje samo eno in da ga ne bomo porabili za nič drugega kot za ustvarjanje, pravi Damir Zlatar Frey, ustanovitelj in direktor festivala Umag, ki je pred dvajsetimi leti nastal na pobudo Radia Free Europe (RSE), cilj samega festivala pa je že od nekdaj sobivanje ob meji, kjer živijo Hrvati, Slovenci in Italijani.
“Ta meja je v zadnjem času močno prisotna v naših življenjih, predvsem zaradi političnega škandala zaradi delitve morja in vendar v nobenem trenutku umetniki nismo prenehali delati drug za drugega, Prav iz našega sodelovanja se rojevajo uspešne gledališke ideje,” navaja Frey.
Katja Pegan, direktorica Gledališča Koper, je ob srečanju v Budvi predlagala razširitev festivala in same ideje o sožitju na celoten Jadran in Sredozemlje, ki so ga podprle gledališke ustanove s Hrvaške, Italije, Slovenije in Črne gore.
“Mogoče imamo po vsem Sredozemlju in zagotovo na Jadranu radi iste stvari, delimo podobne običaje, doživljamo žalost in veselje na enak način, a o drug drugem premalo vemo. Dogaja se, da vemo veliko več o dogajanju v gledališču v Nemčiji ali Ameriki, to želimo spremeniti,” pa je izpostavila budvanska direktorica tetarskega mesta Milena Lubarda-Marojević in dodala, da je to še posebej pomembno za generacije, ki so odraščale po devetdesetih letih.
V Budvi je tako bila formalizirana “Pobuda Jadranskega gledališča,” in sicer med štiridnevnim festivalom TOURNEE, ki je v osnovi najprej nastal kot rezultat kulturnega sodelovanja med Italijo, Albanijo in Črno goro.
Eden od plodov sodelovanja gledališč na festivalu TOURNEE je opera “Služkinja gospodarica”, v kateri orkester in ansambel sestavljajo umetniki iz vseh treh držav, večinoma mlajše generacije.
“Sluga Padrona” je opera, ki je zelo primerna tudi za mlajše občinstvo. Je zanimiva in komična, saj zgodba bazira na tudi danes zelo aktualni tematiki, poroka iz koristi. Glavno vlogo igra Kotoranka Petra Radulović, študentka Univerze za glasbo in upodabljajočo umetnost na Dunaju. Predstava daje možnost mladim, da se na zanimivin atraktiven način srečajo z opero.
Sporočilo srečanja v Budvi in ne nazadnje opere je: „Med nami ni meja!“
Triletni projekt TOURNEE financira IPA skladi Evropske unije (EU) v skupni vrednosti 800.000 EUR.
Povzeto po Rradio Slobodna Evropa