Januarski vrt in nekaj odličnih nasvetov

Deli novico s tvojimi prijatelji

Januar je mesec, v katerem naj bi bile naše gredice v mirovanju, zato si vzamemo čas, da malo analiziramo, kaj nam je vrt v preteklem letu prinesel, česa je bilo preveč, česa premalo, katerim rastlinam smo posvečali največ pozornosti, kaj lahko spremenimo, kje bomo nabavili boljša semena od tistih, ki nam niso skalile, s katerimi sortami smo bili zadovoljni… Še in še je teh vprašanj ob zaključku takega rastnega ciklusa in v pripravi za naslednjo sadilno sezono.

Pomembno je, da v tem obdobju mirovanja pregledamo, kakšno je stanje z orodjem, če je potrebno, zamenjamo kakšen ročaj, nabrusimo rezilno orodje, razkužimo škarje in nože, podmažemo in pripravimo, da dobro prezimijo vsa orodja z motornim pogonom, da spomladi, ko jih bomo rabili, ne bomo imeli problemov.

Lepo je, če nam je obdelovanje vrta sprostitev in polnjenje baterij po vsakdanjem delu. Na zelenjavnih gredicah lahko pobiramo še radiče, endivije, ohrovt, por, motovilec, brstični ohrovt. Če nam temperature dovolijo, lahko konec meseca posadimo na prosto česen in beli čebulček, v tople grede lahko posejemo tudi prva zelenjavna semena. Če imamo posajene artičoke ali šparge, lahko odstranimo slabe dele rastlin.

Zeliščni vrt je v januarju tudi v obdobju mirovanja. Potrebno je porezati dele rastlin, ki so odmrli, semena, očistiti vse plevele, ki so se razrasli v sezoni. Naredimo tudi inventuro, v kakšni kondiciji so naše rastline, da kupimo primerno gnojilo, ki ga bomo aplicirali, ko se bodo temperature dvignile. Pregledamo, koliko jih bomo morali dokupiti na novo v obdobju, ki je primerno za sajenje mladih rastlin, in če so se katere razrasle prekomerno in škodijo rasti sosednjih rastlin.

V sadnem vrtu se lahko lotimo obrezovanja sadnega drevja, hrušk, jabolk in jagodičevja. Pomembno je, da imamo orodje dobro nabrušeno in razkuženo, da ne prenašamo različnih bolezni. Preverimo tudi, da niso koli ob rastlinah polomljeni ali poškodovani. Če zemlja ni zamrznjena, lahko izkopljemo sadilne jame na mestih, kjer imamo namen saditi nove sadike sadnega drevja.

Okrasni vrt nas tudi v v januarju razveseljuje s cvetovi golega jasmina, okrasne kutine, mahonie, sarcococe in tudi zimzelene brogovite. Cvetovi teh rastlin so v januarju še toliko bolj pomembni, ker dajejo znake, da je pomlad vse bliže. Počistimo listje, ki je ostalo med rastlinami, tudi nadležne plevele odstranimo ter vse dele rastlin, ki so polomljeni ali poškodovani. S travnimi površinami se ne ukvarjamo dosti. Poskrbimo, da odstranimo listje, ker pod listi se razvijajo procesi gnitja in negativno vplivajo na videz trate. Če bi prišlo do temperatur pod ničlo, ne hodimo po trati, da je ne poškodujemo.

Ptice imajo v zimskih mesecih veliko problemov, da pridejo do hrane, zato se potrudimo in na več mestih postavimo krmilnice in v njih hrano. Poskrbimo tudi, da imajo pitniki vedno svežo vodo.