Je pijača Prime varna za naše otroke?

Priporočena dnevna količina kofeina za otroke, ki jo je določila Evropska agencija za varno hrano, je 3 mg/kg telesne mase. Koliko kofeina pa vsebuje pijača Prime?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Pred kratkim smo pisali o pijači Prime, ki je med mladimi v Sloveniji povzročila pravo evforijo, ko je prišla na trg. Vendar pa je kontroverznost te pijače pritegnila pozornost javnosti. Zato je Zveza potrošnikov Slovenije vzela pijačo pod drobnogled, da bi odgovorila na vprašanje, ali je primerno, da to pijačo kupujemo za svoje otroke.

Navdušenje se je razširilo tudi na slovensko Istro. Prime, ustvarjen s strani dveh svetovno znanih YouTuberjev, je kmalu po prihodu na trg razprodan. Njena cena se giblje od 5,99 do 12,99 evra. No, kaj so ugotovili pri preiskavi njenih morebitnih škodljivih učinkov?

Na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so preverili oznake na izdelkih Prime Energy drink Lemon/Lime in Prime Hydration drink Lemonade. Nekatere pijače sploh niso bile opremljene s slovenskimi oznakami, na tistih, kjer so našli slovenske prevode, pa ni bilo opisnih imen. Oznake so vsebovale napačne prevode, seznam sestavin je bil nepopoln, prav tako niso bili navedeni obvezni podatki o vsebnosti kofeina in opozorila, da energijska pijača ni primerna za otroke, poroča N1. Na te nepravilnosti so že opozorili Upravo Republike Slovenije za varno hrano in varnost živil.

Najpomembnejša ugotovitev Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) se nanaša na vsebnost kofeina, zlasti v različici, ki se oglašuje kot energijska pijača. Priporočena dnevna količina kofeina za otroke, ki jo je določila Evropska agencija za varno hrano (EFSA), je 3 mg/kg telesne mase. Kljub temu ameriška oznaka na pločevinki (355 ml) navaja, da vsebuje 200 mg kofeina. To pomeni, da bi povprečen 40-kilogramski otrok (star 12 let) z zaužitjem ene pločevinke presegel varen vnos za 66 odstotkov.

 

Ta podatek ni bil naveden na slovenski oznaki. Poleg tega pijača vsebuje aditive, kot so acesulfam K in sukraloza za dodatno sladkost. Dodana sta tudi konzervansa kalijev sorbat in natrijev benzoat za podaljšanje roka uporabe, ter sredstvo za uravnavanje kislosti – difosfati. Čeprav so vsi ti aditivi odobreni s strani EFSA, imajo določene največe sprejemljive dnevne vnose (ADI) v skladu z evropsko zakonodajo o aditivih. ZPS odsvetuje uživanje takih nizkoenergijskih pijač, ki vsebujejo natrijev benzoat otrokom, saj je EFSA ugotovila, da se vrednosti ADI za benzojsko kislino in njene soli pogosto presežejo pri malčkih in otrocih, ki pogosto uživajo izdelke s tem konzervansom. Prav tako naj bi se izdelkom, ki vsebujejo benzojsko kislino in njene soli, izogibali ljudje, ki so občutljivi in nagnjeni k alergijam.